Mezzosopranistka Magdalena Kožená: I já jsem zápasila s trémou

Zhruba stovka zpěváků a hudebníků ve školním věku obklopila dnes v centru Olomouce světovou operní pěvkyni Magdalenu Koženou. Společně zahájili zdejší veřejný koncert celorepublikového festivalu ZUŠ Open. Kožená tuto přehlídku založila prostřednictvím své nadace před sedmi lety. Při pohledu na zaplněné pódium a náměstí dnes řekla, že předčila její očekávání. Z původního dvoudenního happeningu se festival rozrostl na dvoutýdenní akci. Jednu z nejžádanějších mezzosopranistek současnosti čekalo dnes v centru města také překvapení – sborové blahopřání k padesátinám.
Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)
Magdalena Kožená (zdroj Magdalena Kožená)

“Když jsme začali, netušili jsme, jak to Základní umělecké školy přijmou. Je úžasné, jak to všichni vzali za své a jak se nám to rozrostlo, nyní již na více než dva týdny. Je to nádherné. Nechybí v tom i ta emocionální dimenze – když člověk vidí mladou generaci, která je často za mobily a dnes je i těžké ji nějak motivovat, protože elektronický virtuální svět je uzavírá do sebe, a tady najednou spatří, že není vše ztracené, že se děti fyzicky setkávají a něco tvoří. To je pro mne největší odměna,” řekla Magdalena Kožená.

Sama operní pěvkyně, která přehlídkou ZUŠ Open chtěla upozornit na unikátnost systému základních uměleckých škol v tuzemsku, kořeny svého hudebního vzdělávání získávala od šesti let v dětském pěveckém sboru Kantiléna, od osmi let poté hrála na klavír v “lidušce”. “Byla jsem trochu divné dítě, nechtěla jsem si moc hrát s dětmi, pořád jsem chtěla hrát na klavír nebo zpívat. Celé to dětství jsem trávila v ’zušce’ nebo ve sboru, bylo to pro mne důležité nejen po stránce umělecké, ale i po lidské stránce. Vytvořila jsem si úzký vztah se sbormistrem, s paní učitelkou na klavír, s kamarádkami ze sboru. Kromě rodiny to byla tehdy pro mne ta nejdůležitější věc v mém životě,” doplnila mezzosopranistka.

Malé zpěváky, kteří v těchto dnech veřejně vystupují ve městech po celé České republice, ujišťuje, že i ona v dětství zápasila s trémou. “Když jsem byla malá a hrála jsem na klavír, měla jsem strašnou trému a pokaždé jsem si říkala, že už tam nikdy nepůjdu. Paní učitelka mi vždycky říkala, neboj se za sebe, boj se za skladatele, což mně pomohlo – v tu chvíli tedy nešlo o mne a skladatel byl už mrtvý. Připadlo mi tak, že když to zkazím jemu, nebude to tak hrozný, jako když to zkazím sama sobě,” podotkla s úsměvem Magdalena Kožená.

Ve zpěvu jí prý poté pomáhal pocit, že vypráví příběh. “To nadšení z hudby a z toho, co vlastně chci vyjádřit, poté tu trému nějakým způsobem ovládne a tréma se stane jakoby druhořadou. Na druhou stranu ale k výkonu pomůže, takže trochu trémy je dobré. Měla by z toho ale vždy být radost,” doplnila.

Operní pěvkyně původem z Brna, která nyní žije v Berlíně, oslavila minulý pátek životní jubileum. Zatím čas na oslavu prý nebyl, ve stejný den totiž končil oslavou studia jejího syna. “Večer jsme ale seděli doma na zahradě s pár známými, mám to radši, když to není velkolepé. Tento víkend mi manžel v Čechách chystá nějaké velké překvapení, takže prý od pátku slavím, ale vůbec zatím nevím jak,” dodala Kožená. Osobní blahopřání jí před zraky stovek obyvatel Olomouce zazpíval dnes i Společný smyčcový orchestr a Společný pěvecký sbor ZUŠ Olomouckého kraje. Světová operní pěvkyně s nimi poté zazpívala hanácké písně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments