MHF F.L.Věka má i letos nemalé ambice

Projekt Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka, loni založeného v podhůří Orlických hor, tedy v regionu na vážnou hudbu doposud nepříliš štědrém, vzbudil především právě kvůli tomu již loni při svém startu zasloužený respekt. Letos tento festival tedy vstupuje do svého druhého ročníku. Ten se uskuteční v období 30. září až 25. listopadu 2012 na třech místech – v Dobrušce, Opočně a Novém Městě nad Metují, v režii Občanského sdružení MAS POHODA venkova a ve spolupráci s Dobrušskou klasikou a zúčastněnými městy. Program, jehož zveřejnění připravují organizátoři teprve na následující dny, ale který má Opera Plus již k dispozici, zahrnuje osm koncertů špičkových sólistů, komorních souborů, pěveckých sborů a orchestrů. Jejich soupis by přitom mohl leckterý z našich již zaběhnutých festivalů jen závidět.Na zahajovacím koncertě se v Dobrušce poslední zářijový den představí vynikající houslista Ivan Ženatý za doprovodu Talichova komorního orchestru a dirigenta Jana Talicha. O týden později zavítá festival do sousedního Opočna, kde v Kodymově národním domě zahraje profesorka Pražské konzervatoře klarinetistka Ludmila Peterková společně s  Bennewitz quartetem. V dobrušském kostelíku Svatého Ducha vystoupí mladý koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček, nedávný finalista prestižní houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, dobrušské nově zrekonstruované varhany rozezní diecézní organolog Václav Uhlíř.

Jedním z vrcholů festivalu bude jistě strhující vystoupení italské sopranistky Raffaelly Milanesi, kterou v kostele sv. Václava doprovodí náš přední orchestr barokních nástrojů Collegium 1704 se svým šéfem Václavem Luksem. Následovat bude komorní koncert v Synagoze, jeho protagonistou bude světově uznávaný hráč na klasickou kytaru Pavel Steidl. Největším projektem letošního ročníku festivalu bude uvedení slavného Requiem Wolfganga Amadea Mozarta, tohoto úkolu se ujme Český filharmonický sbor Brno a Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Petrem Fialou.

Naplánováno je i vystoupení recitátora Alfréda Strejčka, který na objednávku festivalu uvede premiéru pořadu o Františku Vladislavu Hekovi, tedy předloze literárního a filmového F. L. Věka, o hudební doprovod se postará violoncellista Petr Nouzovský. Závěrečný koncert pak zamíří do Nového Města nad Metují, kde se seriál F. L. Věk natáčel. Do kostela Nejsvětější Trojice zavítá známý Český chlapecký sbor BONI PUERI se sbormistrem Markem Štrynclem. Součástí koncertu bude i uvedení světové premiéry skladby Sylvie Bodorové na téma chorálu Soudce všeho světa, Bože

www.mhf-vek.cz 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na