MHF Leoše Janáčka vyvrcholí roztančeným finále

Tento týden vrcholí Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Po úterním skvostném koncertu francouzského cembalisty Jeana Rondeau a Záhřebské filharmonie pod taktovkou prezidenta festivalu Tomáše Netopila následuje premiérové spojení dirigenta Marka Prášila se Slezskou filharmonií H. M. Góreckého. Silné zážitky pak uzavře hukvaldský program. Nejprve to bude v pátek večer příběh lásky a smíření „kRok za kRokem“ profesionálního folklorního Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Během víkendových dní pak zazní Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky a závěrečný koncert slibující „Roztančené finále“ s sopranistkou Veronikou Rovnou.
Jean Rondeau (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)
Jean Rondeau (zdroj Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka)

„Program souboru Ondráš nás provede životem od narození po smrt, od prvních váhavých krůčků po chvíle umdlévání. To vše ve ztvárnění řady vynikajících choreografů, kteří stavěli na autorské hudbě Jiřího Slavíka, držitele ceny Anděl za world music roku 2017. A nejde jen o folklor, ale o propojení různých žánrů,“ zve ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Příhody lišky Bystroušky provede operní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy. Populární nadčasová Janáčkova opera je určena pro všechny generace diváků. Pro děti budou navíc před představením připraveny výtvarné a hudební dílny. „Málokdy je umělecké dílo tak propojené s konkrétním místem, jako je tato opera. Na Hukvaldech je liška Bystrouška doma,“ říká Javůrek. Právě proto se toto představení odehraje v tamní krásné oboře, na kterou navíc shlíží z kamene na rozcestí samotná liška. Socha, přesněji replika původní sochy, z dílny sochaře Karla Vávry.

Vyvrcholením celého festivalového programu letošního ročníku MHF Leoše Janáčka pak bude nedělní koncert. Zazní opět v hukvaldské oboře a slibuje Janáčkovy Pilky, známou Dvořákovu árii Rusalky „Měsíčku na nebi vysokém“ nebo populární melodie ze Smetanovy Prodané nevěsty a Hubičky. K tomu vzpomínky na skladby rodáků Jožky Matěje a Ilji Hurníka, u nichž si letos připomínáme 100 let od jejich narození. K interpretaci se sejde sopranistka Veronika Rovná (jako mimořádný host festivalu) se Severočeskou filharmonií Teplice pod vedením Petra Vronského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments