MHF Lípa Musica oslaví letos 15. narozeniny

  1. 1
  2. 2

Jubilejní 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se uskuteční v termínu od 14. září do 10. listopadu, se dvěma prology 20. května a 8. července a nabídne řadu třiadvaceti koncertů na osmnácti místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí. Výroční dramaturgie akcentuje vokálně-duchovní základ festivalu, který se rozvinul z původního Festivalu duchovní hudby Česká Lípa. Připomene výrazné projekty a umělecké hosty, kteří se na festivalu představili v uplynulých letech, ale současně nabídne i řadu nových programů v nejedné premiéře a nových uměleckých tváří. Nová budou také tři festivalová  místa – Litoměřice, Úštěk a kostel sv. Kříže se slavným postním plátnem v Žitavě. Zazní hudba symfonická, vokální i komorní a mimo ústřední klasický žánr festivalu je pro návštěvníky připraveno i jazzové a taneční osvěžení či setkání s populární legendou. Absolutním vrcholem oslav patnáctého výročí festivalu bude zcela mimořádný projekt, kdy se po pětačtyřiceti letech do severočeské metropole – Liberce vrátí náš první orchestr – Česká filharmonie, a to ve spolupráci se světově proslulým dirigentem Semjonem Byčkovem a klavírním duem sester Labèqueových.

Semjon Byčkov (foto © Petra Hajská)
Semjon Byčkov (foto © Petra Hajská)

Chybět nebude ani tradiční představení mladých talentů ze Základní umělecké školy Česká Lípa.

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se za svými diváky letos vrátí již popatnácté. Za tu dobu se jeho nabídka rozrostla o koncerty, které nejen svým významem ale i geograficky přesahují Českolipsko, jež je festivalu domovem. Již po několik let pořadatelé festivalu Lípa Musica směle vyvážejí umělce nejen za hranice Libereckého kraje, ale i za hranice České republiky.

Lípa Musica tak pokračuje v kurzu, který si vytyčila při desátém ročníku. Tím bylo překročit regionální stín a přispět k dialogu se sousedy v blízkém německém příhraničí. Kromě koncertních míst festival naplňuje obsah přívlastku mezinárodní také umělci. V roce 2016 před festivalové diváky předstoupí interpreti z České republiky, Spolkové republiky Německo, Polska, Ruska a Francie.

Za dobu svého trvání se festivalové podzimní dění pevně vrylo do povědomí veřejnosti na Českolipsku i v dalších místech severočeského regionu. Festivalovými pódii jsou prestižní sály i kostely rozeseté po zapadlých venkovských koutech. Díky dobré reputaci a vynikající nabídce si festival vybudoval jméno také v Sasku, kde Lípa Musica v posledních letech pravidelně uvádí koncerty vynikajících českých těles a ansámblů a tím nejlepším způsobem, kulturní výměnou, přispívá k dobrému dojmu, jenž si o sobě obyvatelé obou zemí vytváří. To vše činí Lípa Musica z hlubokého přesvědčení, že společně prožité kulturní události jsou vynikající kúrou na vzájemné vztahy, v historii nejednou katastrofálně pošramocené.

Při rozmachu za hranice se ale Lípa Musica nijak nevzdaluje od svého prvotního zadání, neboť od svého založení se snažila pozdvihnout kulturní nabídku a úroveň na Českolipsku. Nutno říci, že v tomto učinila za patnáct sezon nemálo práce. Programy festivalu se pro diváky staly sázkou na jistotu kvalitního a vřelého zážitku a Lípa Musica se stala prestižní událostí prvořadého významu v rámci celého Libereckého kraje. Díky festivalu sem zavítala ta nejzvučnější jména tuzemské klasické i mimoklasické scény, a stejně tak v mnoha případech poprvé na české scéně uvedl festival špičkové interprety zahraniční.

Díky podobným událostem se v posledních letech daří stále více nabourávat negativní stereotyp, jenž v české společnosti mnohdy dosud panuje o kultuře a kulturnosti pohraničí. Lípa Musica přináší pádný argument proti nazírání na pohraničí jako na vykořeněnou krajinu s provinční kulturou. Snaží se znovunacházet kulturní odkaz regionu a ten prezentovat jeho obyvatelům.

Pro rok 2016 je plánováno na dvacet tři festivalových zastavení. Novinkou je zařazení Jarního gala, které předznamená oslavy patnáctých festivalových narozenin reprízou unikátního společného projektu souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai šómjó.

Gjosan-rjú Tendai šómjó
Gjosan-rjú Tendai šómjó

Stejně jako v roce 2015 je letní prolog festivalu naplánován v saském Oybině v ruinách gotického kostela. Rezidenční soubor Schola Gregoriana Pragensis zde program věnuje lucemburské tradici a Karlu IV., jehož postava symbolizuje někdejší společnou historii a pojí se i k místu samotnému.

Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)
Schola Gregoriana Pragensis (foto archiv Schola Gregoriana Pragensis)

14. září, ve stejný den, kdy festival v roce 2000 začínal, provede zahajovací koncert v České Lípě orchestr Česká sinfonietta pod vedením světoznámého hornisty a dirigenta Radka Baboráka, bude to na den přesně patnáct let od prvního koncertu tehdy ještě Festivalu duchovní hudby Česká Lípa. Město původu festivalu uvítá v příštím roce také další hvězdu české klasické scény, jíž je kytarista Pavel Steidl. V programu festivalu pro rok 2016 nejsou upozaděna ani další místa na Českolipsku, jimž je festival věren již po mnoho sezon, zatímco jiné pro posluchače objevuje a otevírá poprvé.

V osamělém kostele uprostřed polí nedaleko Zahrádek bude uvedeno v tradičním koncertu při svíčkách Trio Arundo fagotisty Václava Vonáška. Ve Stráži pod Ralskem program již tradičně připomene místního rodáka Heinze Ignaze Bibera, jehož skladby provede soubor Societas Incognitorum. S unikátním programem České loutny přijede Ensemble Inégal do Mimoně. Na polského varhaníka Wladyslawa Szymanskeho se může těšit Prysk, v premiérových Litoměřicích festival představí německý soubor VocaMe a na německé interprety se mohou těšit i návštěvníci koncertů v Kamenickém Šenově, kde vystoupí duo hráčů na skleněnou harmoniku Sinfonia di vetro, a v Děčíně, kam přijede špičkový německý vokální soubor Amarcord.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat