Mimořádný koncert soudobé hudby PKF: Marián Lejava – dirigent nebo skladatel?

V úterý 22. listopadu 2022 se od 19:30 hodin uskuteční mimořádný koncert předního slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy. Večer plný hudby proběhne v rámci abonentního cyklu S (soudobé hudby) v divadelním sále pražského NoDu v samotném srdci Prahy. Dvě světové a jedna česká premiéra, slovenský fenomenální houslista Milan Paľa jako host večera, sólisté PKF – Prague Philharmonia a Marián Lejava jako průvodce večerem, spolu s dramaturgyní cyklu Hanou Dohnálkovou – to je náplň koncertu, který slibuje nevšední zážitek.
Marián Lejava (zdroj Topic PR)
Marián Lejava (zdroj Topic PR)

Přední současný slovenský dirigent a skladatel Marián Lejava (1976) pravidelně hostuje ve Slovenském národním divadle a ve Slovenské filharmonii. V listopadu se zde představí hned dvakrát a v obou případech to bude ve spolupráci s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Nejprve 10. listopadu jako dirigent na orchestrálním koncertě na Hudebním fóru v Hradci Králové a především pak na mimořádném koncertě Cyklu soudobé hudby v divadelním sále NoD v Praze, kde se představí ve své druhé roli jako skladatel. Osobně uvede hned tři premiéry svých děl v podání komorních sólistů PKF – Prague Philharmonia a slovenského houslisty Milana Paľy.

„Doba svetovej pandémie Covid v období 2020–21 výrazne a takmer až fatálne zastavila moju dirigentskú činnosť. Na druhej strane mi však ponúkla komfort dostatku času na skladateľskú činnosť. Okrem dvoch orchestrálnych a koncertantných diel sa prioritou stala príprava dramaturgie dnešného koncertu a jej jednotlivých skladieb. Som nesmierne poctený všetky menované skladby prezentovať publiku PKF v interpretácii skvelých sólistov PKF a hosťa, fenomenálneho Milana Paľu. Ďakujem PKF za ponuku realizovať tento portrétny koncert,“ říká k chystanému večeru Marián Lejava.

Hned na úvod zazní v české premiéře skladba Mo(o)nical(l) pro sólo flétnu (op. 5, 2001–2003, 2021) v podání členky orchestrální akademie PKF – Prague Philharmonia Elišky Boškové.

Ve světové premiéře zazní hned dvě následující kompozice – Con Brio. Klavírní trio č. 1 (op. 27, 2010/2020) v interpretaci koncertního mistra PKF – Prague Philharmonia Michala Sedláčka, violoncellistky Judity Škodové a klavíristky Veroniky Böhmové a skladba Walden pro basklarinet a smyčcové kvarteto (op. 24, 2014, 2021) v provedení Jindřicha Pavlišty (basklarinet) a smyčcového kvartetu PKF.

Finále večera bude patřit slovenskému houslistovi Milanu Paľovi a skladbě Elogiaria – Hommage variace na Händelovo téma pro sólové housle, kterou Marián Lejava věnoval přímo tomuto umělci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments