Ministr kultury představí vládě záměr na legislativní ukotvení statusu umělce

Ministr kultury Martin Baxa ve středu kolegům z vlády představí záměr na legislativní ukotvení statusu umělce, po němž volají zástupci veřejných institucí i umělci. Na chybějící legislativu a také nízké příjmy upozornili naposled na demonstraci před ministerstvem kultury v pondělí 5. června. Baxa tehdy slíbil, že návrh změn předloží kabinetu do konce roku a novela zákona bude účinná od konce roku 2025. Úřad podle něj ve věci komunikuje se širokým spektrem aktérů. Podle demonstrantů je ale příprava i deklarovaný záměr legislativní změny nedostatečný.
Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)
Martin Baxa (zdroj Ministerstvo kultury)

O možnosti či nutnosti ukotvení takzvaného statusu umělce se v Česku hovoří od pandemie covidu-19. Postavení umělců se od pandemie, která výrazně omezila možnosti produkcí, řeší i na evropské úrovni a zabývá se jím Evropský parlament. Od té doby, co v roce 2020 Evropská unie vyčlenila finance na národní plány obnovy pro své členské státy, zavázaly se ČR a ministerstvo kultury k legislativnímu zakotvení statusu umělce. V rámci výzev, které pro čerpání peněz z národního plánu obnovy ministerstvo kultury vypsalo, se některé týkají i statusu umělce.

Organizátoři protestu míní, že novelizace již existujícího zákona o některých druzích podpory kultury bude nedostatečná. Požadovali od ministerstva kultury závazný slib, že status umělce bude schválen v rozšířené podobě, tedy jako status kulturního profesionála, který by zahrnoval kromě umělců i technický personál, žurnalisty, překladatele, kurátory, DJ a další. “Status umělce/umělkyně nyní zavedeme do české legislativy nově prostřednictvím novely zákona o některých druzích podpory umění. Jde o nástroj podpory nejohroženějším skupinám umělců a umělkyň. Jsme na začátku dlouhodobého procesu, který není ohraničený a definitivní a bude se vyvíjet v průběhu času v souvislosti s aktuálními potřebami,” uvedl tehdy Martin Baxa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments