Ministryně Hanáková se rozhodla rezignovat

Aktualizováno 

Ministryně kultury Alena Hanáková (hnutí Starostové a nezávislí) rezignuje ke konci června na svou funkci. Oznámila to dnes médiím. Ministryně Alena Hanáková čelila kritice z opozičních i odborných kruhů, o jejím odchodu se spekulovalo delší dobu. Novinářům dnes Hanáková řekla, že necítí podporu ze strany TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí, za které byla do vlády nominována. “Práce ve vládě České republiky, jak jsem ji za 18 měsíců ve své funkci poznala, vyžaduje plné nasazení, ale také pevný politický mandát,” uvedla Hanáková v prohlášení, které přečetla. Žádné otázky neumožnila s odůvodněním, že jede na jednání vlády. Hanákovou by mohl nahradit bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU Jiří Hlaváč.Čtyřiapadesátiletá Hanáková uvedla, že se k odchodu rozhodla po dnešním setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a šéfem hnutí Starostové a nezávislí Petrem Gazdíkem. Ministryně řekla, že na své funkci, kterou zastávala od prosince 2011, nelpí a sama sebe pochválila.  “Mé rozhodnutí bylo usnadněno faktem, že svému nástupci či nástupkyni zanechávám resort ministerstva kultury v dobré kondici. Za rok a půl se nám podařilo dokončit schvalování historicky snad nejdůležitějšího zákona této vlády, vyrovnání státu s církvemi,” řekla Hanáková. Uvedla také, že s novým šéfdirigentem se výrazně zlepšilo postavení České filharmonie a zdůraznila, že “přes veškeré úspory dostalo živé umění téměř stejné dotace jako v roce předchozím.” Před schválením je prý také zákon o památkové péči.

Svému nástupci Hanáková popřála mnoho sil a chuti do práce. “A dovolte, abych mu také popřála méně procesů,” řekla Hanáková v narážce na jedno ze svých vystoupení v televizi, kdy se znemožnila neustálým opakováním právě slova procesy, když se marně snažila věrohodně vysvětlit důvody odvolání Ondřeje Černého z čela Národního divadla.Kromě Hlaváče jsou za adepty na ministerskou funkci uváděni ještě bývalý šéf České televize a Akademie múzických umění Ivo Mathé, poslanec Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. Ale zdroj z vládní koalice už dříve potvrdil, že Hlaváč je favoritem. Hlaváč se dosud vyjadřovat nechtěl.
***

Vizitka Aleny Hanákové:
Narozena:
– 1. září 1958 ve Zlíně
Vzdělání:
– vystudovala střední pedagogickou školu (1977) a učitelství prvního stupně na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (1998)
Praxe:
– pracovala jako vychovatelka školní družiny, v letech 1993 až 2002 byla učitelkou na základní škole ve Vizovicích na Zlínsku
Veřejné funkce:
– v letech 2002 až 2006 byla místostarostkou a v letech 2006 až 2010 starostkou Vizovic; v letech 2008 až 2012 byla zastupitelkou Zlínského kraje; v květnu 2010 byla jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do Poslanecké sněmovny; zasedala mimo jiné ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a byla místopředsedkyní podvýboru pro kulturu; je vizovickou zastupitelkou; od 20. prosince 2011 je ministryní kultury
Činnost v politických stranách a hnutích:
– členka hnutí Starostové a nezávislí (STAN); byla předsedkyní krajského výboru STAN ve Zlínském kraji, nyní je členkou předsednictva hnutí
Rodina:
– vdaná, z prvního manželství má dvě dospělé děti
Ostatní:
– Již při jmenování Hanákové do vlády poukazovali její kritici na malé zkušenosti z oblasti kultury. Zastánci naopak tvrdili, že jako starostka Vizovic výrazně pozvedla kulturní úroveň města.
– Ve funkci ministryně kultury se veřejně uvedla nepříliš povedeným vystoupením v televizi. Rozhovor o návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi ukázal Hanákovou jako málo orientovanou v problematice. Dokončení církevních restitucí přitom označila za svou prioritu již před oficiálním nástupem na ministerstvo. Majetkové vyrovnání již běží.
– Pozornost vzbudily i personální změny, které Hanáková provedla ve vrcholných kulturních institucích. Vlna kritiky se zvedla loni v září po náhlém odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Letos srpnu se má funkce ujmout jeho nástupce Jan Burian, jmenovaný koncem ledna.
– Ministryně po několikaměsíčním váhání odvolala v polovině letošního dubna také šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela. Tomu předtím její poradní komise třikrát vrátila koncepci dalšího směřování galerie. Röselův nástupce zatím není znám.
– Ministerstvo kultury pod vedením Hanákové čelilo i kritice kvůli údajné špatné situaci ve financování umění, zejména v grantovém systému. V únoru nakonec ministerstvo slíbilo na dotace živému umění přidat 40 milionů korun.

 

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na

Docela dobrá zpráva pro naší kultůru – jen jsem zvědav, kde bude paní Hanáková nastavovat “své procesy” dál…

HanaS

Ujišťuji Vás, že v družině to nebude:-))