Missa solemnis Ludwiga van Beethovena pod taktovkou Jamese Judda

Missa solemnis – Beethovenova Mše D dur zazní v Koncertní síni Slovenské filharmonie ve čtvrtek a v pátek 16. a 17. února 2023 v podání Slovenské filharmonie a Slovenského filharmonického sboru.

James Judd a Slovenská filharmonie (foto Jan F. Lukas)
James Judd a Slovenská filharmonie (foto Jan F. Lukas)

Sólisty večerů budou Ľubica Vargicová (soprán), Veronika Hajnová (mezzosoprán), Aleš Briscein (tenor) a Ondrej Mráz (bas). Vokálně-instrumentální dílo zazní v nastudování dvou zahraničních umělců – britského dirigenta Jamese Judda, šéfdirigenta Slovenské filharmonie v letech 2017–2020, a sbormistra Vídeňské státní opery Thomase Langa, s nímž Slovenský filharmonický sbor pravidelně spolupracuje. Koncerty začínají v 19:00 hodin.

Missa solemnis, Slavnostní mše, vznikla souběžně se skladatelovou Devátou symfonií. Představuje jeho osobní vyznání víry. Beethoven ji věnoval arcivévodovi Rudolfovi u příležitosti jeho zvolení olomouckým arcibiskupem. Ludwig van Beethoven označil mši za své největší dílo. Měla být provedena v roce 1820, ale skladatel ji dokončil až o tři roky později. Pro svou náročnost a délku se neprováděla při liturgiích. Za Beethovenova života Missa solemnis ve Vídni nezazněla celá. Uvedené byly jen některé části. Celá Missa solemnis byla provedena až patnáct let po Beethovenově smrti.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments