Mix milostného dramatu s tragickým koncem. Natáčí se britsko-český film o Mozartovi

Wolfgang Amadeus Mozart je protagonistou dobového snímku, jehož natáčení začalo tento týden na zámku Jemniště. Má název Interlude in Prague (Mezihra v Praze) a do poloviny května vznikne v britsko-české koprodukci. Fiktivní příběh je založen na skutečných událostech z Mozartova života odehrávajících se v Praze v roce 1787 a spojených zejména se vznikem opery Don Giovanni.

Produkce má základnu v barrandovských studiích, ale většinu ze třiceti natáčecích dnů stráví filmaři především v historických lokacích, jako jsou zámky Libochovice, Ploskovice, Jemniště, klášter v Doksanech či zámek v Českém Krumlově. „Ten bude díky unikátnímu prostoru barokního divadla představovat interiéry Nosticova (nyní Stavovského) divadla v Praze, ve kterém Mozart v lednu roku 1787 dirigoval operu Figarova svatba. Nadšení diváků a vřelé přijetí Mozarta v Praze pak bylo příčinou pro vznik jeho další opery Don Giovanni,“ uvedla Ludmila Claussová z České filmové komise.

Zámek Jemniště (foto archiv)
Zámek Jemniště (foto archiv)

Film Interlude in Prague produkují Huw Penallt Jones za britskou společnost Productive International a Hannah Leader v koprodukci s českou společností Stillking Films. Producenti svůj snímek propagují jako „mix milostného dramatu ve stylu filmu Zamilovaný Shakespeare s tragickým koncem Nebezpečných známostí“.

Film vzniká podle scénáře Briana Ashbyho v režii Johna Stephensona (Farma zvířat, The Christmas Candle). Za kamerou je Michael Brewster, který byl kameramanem druhého štábu série Harry Potter. Filmovou výpravu má na starosti Luciana Arrighi, držitelka Oscara za film Rodinné sídlo (Howards End) z roku 1992 a specialistka na dobové snímky.

„Interlude in Prague kombinuje krásy Čech osmnáctého století s výjimečností Mozartovy hudby. Brian Ashby napsal působivý scénář, který obsahuje vášně, smutky, zajímavé postavy a tragické vyústění – ingredience blízké dnešním divákům na celém světě. A z nich režisér John Stephenson namíchá krásný film,“ uvedl v únoru producent Huw Penallt Jones pro časopis Variety.

Wolfgang Amadeus Mozart - idealizovaný portrét (Ernst Hader cca 1880)
Wolfgang Amadeus Mozart – idealizovaný portrét (Ernst Hader cca 1880)

Produkce s filmovým štábem o 175 lidech utratí během natáčení v Česku téměř 190 milionů korun. „Devadesát procent štábu tvoří čeští filmaři,“ poznamenal David Minkowski z koprodukční firmy Stillking Films.

Ve filmu se objeví herci James Purefoy (John Carter: Mezi dvěma světy – John Carter), Aneurin Barnard v roli Mozarta (seriál Bílá královna – The White Queen) či Samantha Barks (Bídníci – Les Miserables). Po jejich boku se objeví z českých herců například Klára Issová, Jiří Mádl a Kryštof Hádek.

Interlude in Prague (zdroj FB)
Interlude in Prague (zdroj FB)

„České lokace jsou vyhledávané filmaři z celého světa pro svou různorodost a univerzalitu, nicméně už není tak běžné, aby ‘hrály’ samy sebe v autentické podobě. Věřím, že je to mimo jiné výsledek filmových pobídek, které poskytuje Česká republika prostřednictvím Státního fondu kinematografie,“ komentovala to Ludmila Claussová z České filmové komise.

Podle Heleny Bezděk Fraňkové, ředitelky Státního fondu kinematografie, přivádějí filmové pobídky do České republiky rok od roku více projektů, zaměstnanost v sektoru roste a roční útrata zahraničních štábů (v roce 2015 přes čtyři miliardy korun) se začíná přibližovat číslům před rokem 2004, než u nás došlo k postupnému propadu objemu produkce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat