Mladé Mozartovy narozeniny

  1. 1
  2. 2
V sobotu dne 27. ledna uspořádalo Národní divadlo ve Stavovském divadle již tradiční koncert k Mozartovým narozeninám, od nichž uplynuly na den přesně dvě stě šedesát dva roky. Divadlo tentokrát pozvalo ve spolupráci s karlovarskou Mezinárodní pěveckou soutěží Antonína Dvořáka osm mladých pěvců, kteří v této soutěži uspěli v posledních třech letech, aby zazpívali skladby mladého Wolfganga Amadea Mozarta. Čtyři sopranistky, dva tenoristy, barytonistu a basistu. Veroniku Holbovou, Lucii Kaňkovou, Soniu Warzyńskou, Zuzanu Zámečníkovou, Kamila Bieńe, Romana Hozu, Jana Hnyka a Seongsoo Ryua.
Mozartovy narozeniny 2018 – Ondrej Olos, sólisté, Orchestr Národního divadla – Praha 27. 1. 2018 (zdroj ND / foto Hana Smejkalová)

Koncert zahájila předehra k jednoaktovému singspielu Divadelní ředitel, věnovaná dlouholetému úspěšnému řediteli karlovarské soutěže panu Aloisi Ježkovi. Poté už následovala jednotlivá hudební čísla spojená se složkou vokální. Všichni pěvci se uvedli velmi sympaticky, byli bychom však podivnými recenzenty, kdybychom se nepokusili jejich výkony alespoň rámcově charakterizovat.

Po zmíněné předehře zazněla árie Osmina z Únosu ze serailuSolche hergelaufne Laffen…“ v podání basisty Jana Hnyka, vítěze kategorie Junior z roku 2016. Jeho pěkně barevný hlasový materiál se obecenstvu bezesporu líbil, musím však poznamenat, že tato obtížná árie je vzhledem ke svým hloubkám určená spíše pro bas profondo. Velká vzdálenost nejhlubších a nejvyšších tónů klade na pěvce značné nároky. Druhým sólovým vystoupením tohoto interpreta byl recitativ a árie Bartola z Figarovy svatbyLa vendetta!„. V obou příkladech bylo málo rozumět textu a nejsem si jistá, zda je Jan Hnyk vhodným představitelem komických postav, když mu (alespoň zatím) příliš nesedí.

Vystřídala jej vítězka kategorie Junior z loňského roku Zuzana Zámečníková, která zazpívala árii Despiny z opery Cosi fan tutteUna donna a quindici anni…“ a recitativ a árii Hraběnky z Figarovy svatbyDove sono…„, v němž sice potvrdila, že má krásně znělý soprán, avšak dokonalejší výraz a frázování árie, jež je určena pro zkušené zpěvačky, je zatím mimo její možnosti. Třetím účinkujícím byla Lucie Kaňková, která studuje zpěv ve Švýcarsku, ale také se věnuje doktorandskému studiu na pražské HAMU. V kategorii Junior získala roku 2015 druhé místo a v dalším roce zvítězila v kategorii Opera. Zazpívala dramatickou árii Zaidy „Tiger!“ a předvedla, že je schopná vypracovat árii detailně i po stránce výrazové a herecké. Polský tenorista Kamil Bień, kterému byla udělena roku 2016 v kategorii Junior třetí cena, se představil dvěma lyrickými áriemi, jako Ottavio („Il mio tesoro…„) a také jako Titus „Del più sublime soglio…„. Obojí zazpíval svým měkkým lahodným hlasem.

Sonia Warzyńska, vítězka soutěže Opera z loňského roku, se představila opravdu parádně dvěma kontrastními áriemi, z nichž každou zazpívala naprosto rozdílně. V náročné árii Fiordiligi s velkým tónovým rozsahem a s rozsáhlými intervalovými skoky „Come scoglio...“ prokázala obdivuhodnou celistvost svého hlasu, pěveckou inteligenci a schopnost detailního propracování technického i výrazového. Pamininu árii „Ach, ich fühl’s…“ interpretovala velmi prostě a něžně téměř bez vibrata. Pro mne to byl vrchol večera, který pokračoval podobně detailním vypracováním Figarovy árie „Aprite un po’quegli occhi…Romanem Hozou (roku 2015 získal v kategorii Junior druhé místo) do všech detailů technických, dynamických, výrazových v nápaditých kontrastních pasážích. Méně dokonale vyzněl jeho Hrabě. První část večera uzavřel recitativ a duet Konstanze a Belmonta z Únosu ze serailuWelch ein Geschick! – Meinetwegen sollst du sterben!“ Zazpívali jej Veronika Holbová (vítězka kategorie Opera z roku 2015) a jihokorejský pěvec Seongsoo Ryu (vítěz téže kategorie o rok později), oba otevřenými znělými hlasy.

Po přestávce zazněla v podání Veroniky Holbové Armindina rozčilená árie ze Zahradnice z láskyVorrei punirti indegno…“ temperamentně a výrazně. Seongsoo Ryu byl Taminem („Dies Bildnis ist bezaubernd schön …„). Je zatím na cestě a dá se předpokládat, že jeho dobře školený hlas bude postupně nabírat nejen technické zkušenosti, ale že pěvec také získá větší obratnost pohybově hereckou. V Drážďanech soustředěně studuje pěveckou techniku, německý jazyk a jemu odpovídající logické frázování.

Duet vyzývavé Zuzanky a mlsného Hraběte z Figarovy svatby zábavně představili Lucie Kaňková a Roman Hoza, překrásné poetické terceto „Soave sia il vento...“ zazpívali Lucie Kaňková (Fiordiligi), Veronika Holbová (Dorabella) a Roman Hoza (Don Alfonso). Koncert zakončil kvartet Konstance (Veronika Holbová), Blondy (Lucie Kaňková), Belmonta (Seondsoo Ryu) a Pedrilla (Kamil Bień). Všichni si vedli velmi dobře, jen hlas Lucie Kaňkové se méně nesl přes orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Mozartovy narozeniny 2018 (Praha 27. 1. 2018)

[yasr_visitor_votes postid="284403" size="small"]

Mohlo by vás zajímat