Divadlo města Ústí nad Labem bude od 10. do 24. srpna 2026 hostit Mezinárodní dirigentské kurzy International Conducting Workshop & Festival (ICWF). Letošního ročníku se zúčastní jedenáct mladých dirigentů, šest sólistů a lektoři Benjamin Loeb, Rei Hotoda a Farkhad Khudyev. Účastníci přijedou ze Spojených států, Kanady, České republiky, Hongkongu i dalších zemí. Program zakončí tři veřejné koncerty s orchestrem Divadla města Ústí nad Labem.
Respektovaný vzdělávací projekt umožňuje mladým dirigentům pracovat přímo s profesionálním orchestrem pod vedením zkušených pedagogů působících na předních hudebních institucích ve Spojených státech. Podle zakladatele a uměleckého ředitele ICWF Benjamina Loeba je právě práce s živým orchestrem klíčovou součástí dirigentského vzdělávání. Účastníci díky spolupráci s ústeckým orchestrem získávají praktické zkušenosti, které nelze nahradit výukou v učebně.
Orchestr Divadla města Ústí nad Labem je hlavním partnerem praktické části kurzů. Během několika dnů absolvuje s účastníky desítky hodin intenzivní práce a umožní jim dirigovat profesionální těleso v reálných koncertních podmínkách. Právě tato zkušenost patří mezi hlavní důvody, proč kurzy vyhledávají mladí dirigenti z celého světa.
Na závěrečných koncertech zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Roberta Schumanna a Sergeje Rachmaninova. S orchestrem vystoupí také šest mladých sólistů.
Kurzy vyvrcholí koncerty 16., 21. a 24. srpna 2026. Publikum na nich vedle významného orchestrálního repertoáru uvidí přímo na pódiu práci nové generace dirigentů. Projekt divákům nabídne možnost zblízka sledovat spolupráci mladých hudebníků s respektovanými světovými lektory a výsledky jejich intenzivní společné práce.