Monoopera Love Songs Any Sokolović poprvé v Praze

Intimní monoopera Love Songs srbské skladatelky Any Sokolović zazní vedle Toronta nebo Lublaně také v Praze. V rámci letošního ročníku Festivalu Opera ji uvede umělecký soubor Concept operapovera. Jedno z posledních festivalových představení proběhne v pondělí 24. února 2020 v Domě u kamenného zvonu. V titulní roli se pražskému publiku představí výrazná slovinská mezzosopranistka Irena Yebuah Tiran.
Monoopera Love Songs Any Sokolović – Irena Yebuah Tiran (zdroj Opera 2020)

Láska byla a vždy bude nevyčerpatelnou inspirací lidské tvořivosti. Všude nás následuje, je příčinou i následkem. Láska evokuje nejsilnější lidské emoce: vede lidstvo k válkám, ale také inspirovala nejkrásnější básně. Všechny jazyky zpívají o lásce stejným způsobem. Každé štěstí, strach, smutek, touha a něha, které ji doprovází, jsou nám všem společné. Milostné písně [Love Songs] srbské skladatelky Any Sokolović jsou intimním příběhem o lásce v pěti tematických částech: čistá láska, něžná láska, dětská láska, zralá láska a láska k sobě, kterou jsme ztratili. „Texty jsou zpívány v pěti jazycích: angličtině, francouzštině, srbštině, irštině a latině. Libreto poukazuje na skladatelčin výběr svých oblíbených básní. S hudbou nás Sokolović vede skrze tato nádherná milostná prohlášení. Dílo zahrnuje i mezihry se slovy „miluji Tě“ ve 100 jazycích. Zatímco jednotlivé části jsou lyrické, mezihry jsou rytmické, inspirované barvami sta jazyků, přičemž zpěvačka používá různé nekonvenční hlasové techniky. Jedná se tedy o skutečnou interpretační výzvu, působivé a virtuózní dílo pro oba protagonisty,“ vysvětluje režisér inscenace Rocc, který je i zároveň uměleckým vedoucím souboru Concept operapovera.

Monoopera pro ženský hlas vznikla na objednávku Queen of Puddings Music Theatre v roce 2008 v Kanadě a od té doby úspěšně cestuje po celém světě. Skladatelka následně vytvořila verzi pro ženský hlas a saxofon, kterou máme možnost slyšet nyní také v Praze. Saxofonových partů se zhostí slovinský instrumentalista Lovro Ravbar.

Inscenace vznikla v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem a ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna v roce 2018. V současné podobě ji mohli diváci shlédnout v Lublani a Novém městě ve Slovinsku, nebo také v Brně a v Olomouci v České republice. Concept operapovera hostováním na Festivalu Opera otevírá rok 2020, ve kterém následně uvede další světovou premiéru jiné současné opery, a sice Beyond The Garden Stephena McNeffa.

 

Ana Sokolović – Love Songs
února 2020, 19:00
Dům u kamenného zvonu, Praha

Mezzosoprán: Irena Yebuah Tiran
Saxofon: Lovro Ravbar
Režie: Rocc
Kostým: Atelje Dobrovoljc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat