Monoopera Love Songs Any Sokolović poprvé v Praze

Intimní monoopera Love Songs srbské skladatelky Any Sokolović zazní vedle Toronta nebo Lublaně také v Praze. V rámci letošního ročníku Festivalu Opera ji uvede umělecký soubor Concept operapovera. Jedno z posledních festivalových představení proběhne v pondělí 24. února 2020 v Domě u kamenného zvonu. V titulní roli se pražskému publiku představí výrazná slovinská mezzosopranistka Irena Yebuah Tiran.
Monoopera Love Songs Any Sokolović – Irena Yebuah Tiran (zdroj Opera 2020)

Láska byla a vždy bude nevyčerpatelnou inspirací lidské tvořivosti. Všude nás následuje, je příčinou i následkem. Láska evokuje nejsilnější lidské emoce: vede lidstvo k válkám, ale také inspirovala nejkrásnější básně. Všechny jazyky zpívají o lásce stejným způsobem. Každé štěstí, strach, smutek, touha a něha, které ji doprovází, jsou nám všem společné. Milostné písně [Love Songs] srbské skladatelky Any Sokolović jsou intimním příběhem o lásce v pěti tematických částech: čistá láska, něžná láska, dětská láska, zralá láska a láska k sobě, kterou jsme ztratili. „Texty jsou zpívány v pěti jazycích: angličtině, francouzštině, srbštině, irštině a latině. Libreto poukazuje na skladatelčin výběr svých oblíbených básní. S hudbou nás Sokolović vede skrze tato nádherná milostná prohlášení. Dílo zahrnuje i mezihry se slovy „miluji Tě“ ve 100 jazycích. Zatímco jednotlivé části jsou lyrické, mezihry jsou rytmické, inspirované barvami sta jazyků, přičemž zpěvačka používá různé nekonvenční hlasové techniky. Jedná se tedy o skutečnou interpretační výzvu, působivé a virtuózní dílo pro oba protagonisty,“ vysvětluje režisér inscenace Rocc, který je i zároveň uměleckým vedoucím souboru Concept operapovera.

Monoopera pro ženský hlas vznikla na objednávku Queen of Puddings Music Theatre v roce 2008 v Kanadě a od té doby úspěšně cestuje po celém světě. Skladatelka následně vytvořila verzi pro ženský hlas a saxofon, kterou máme možnost slyšet nyní také v Praze. Saxofonových partů se zhostí slovinský instrumentalista Lovro Ravbar.

Inscenace vznikla v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem a ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna v roce 2018. V současné podobě ji mohli diváci shlédnout v Lublani a Novém městě ve Slovinsku, nebo také v Brně a v Olomouci v České republice. Concept operapovera hostováním na Festivalu Opera otevírá rok 2020, ve kterém následně uvede další světovou premiéru jiné současné opery, a sice Beyond The Garden Stephena McNeffa.

 

Ana Sokolović – Love Songs
února 2020, 19:00
Dům u kamenného zvonu, Praha

Mezzosoprán: Irena Yebuah Tiran
Saxofon: Lovro Ravbar
Režie: Rocc
Kostým: Atelje Dobrovoljc

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na