Moravská filharmonie Olomouc povzbudí své posluchače novoročním online koncertem

Moravská filharmonie Olomouc vkročí do nového roku zvesela – a dobrou náladu slibuje přenést i na své posluchače. V Novoročním online koncertu nabídne známé taneční melodie z různých koutů světa. Naladit se optimisticky na rok 2021 mohou diváci hned 1. ledna od 16:00 hodin, a to prostřednictvím streamu na webu mfo.cz a facebooku Moravské filharmonie. Koncert uvede primátor města Olomouce Miroslav Žbánek. Záznam pak bude k dispozici i na YouTube.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)

Současná epidemiologická situace klade před dramaturgii orchestru nemalé výzvy. Na pódiu se totiž nesmí potkat mnoho hráčů naráz a hrát mohou jen v určitých skupinách. Překážku však Moravská filharmonie Olomouc překonala a na Nový rok nabídne navzdory všem omezením kvalitní, pestrý a optimistický program. „Protože v současné době podléhá cestování mnoha omezením, vezmeme naše diváky na hudební cestu kolem světa. Zazní známé tance z jeho různých koutů – polka, valčík, uherský či slovanský tanec a další, mimo jiné i jazzově laděné skladby,“ zve posluchače Jonáš Harman, ředitel MFO. Pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera se o slavnostní atmosféru postarají komorní soubory Moravské filharmonie: Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr.

S Američanem Georgem Gerschwinem se posluchači ocitnou v ulicích rušné Paříže 20. let minulého století. Hudebníci zabrousí i do brazilských melodií a rytmů – zazní jeden z nejhranějších a nejoblíbenějších koncertů pro marimbu od Neye Rosaura. České (respektive slovanské) barvy bude hájit Antonín Dvořák se Slovanskými tanci, publikum roztančí také notoricky známý valčík z oblíbeného baletu Coppélia. Johan Strauss ml. prý měl rád humor, svědčí o tom i jeho mezi posluchači velmi oblíbená Pizzicato Polka a Tritsch-Tratch Polka, které celý program zvesela uzavřou.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)

Rok 2020 se přitom pro spoustu oblastí života zrovna vesele nevyvíjel. Moravská filharmonie Olomouc pojala novou situaci jako výzvu a v dobách striktních omezení a nemožnosti koncertovat naživo přichází ke svému publiku pravidelně alespoň prostřednictvím online přenosů. I Novoroční koncert, který uvede primátor Olomouce, Miroslav Žbánek spolu s ředitelem filharmonie Jonášem Harmanem, provede orchestr pro své posluchače v online verzi. „Tradiční Novoroční koncert zazní po mnoha letech skutečně přesně 1. ledna 2021 už v 16 hodin tak, jak bylo původně v plánu, aby lidé po koncertu v Redutě mohli přejít na olomoucké Horní náměstí a prodloužit si slavnostní večer podívanou na novoroční ohňostroj, uvádí Jonáš Harman. „Plány se změnily, ale Novoroční koncert přesto odehrajeme – a díky přenosu dokonce doma u našich posluchačů. Chtěli bychom jim tak touto cestou poděkovat za přízeň v letošním náročném roce a s nadějí vyhlížíme rok 2021. Pevně věříme a těšíme se, že se brzy opět všichni u nás v Redutě setkáme tváři v tvář na živém koncertu.“

Program:
Antonín Dvořák / arr. Patrick Clements: Slovanský tanec č. 8 g moll op. 46 – Furiant (Presto) pro dechový ansámbl
Antonín Dvořák / arr. Jan Valta
: Slovanský tanec č. 2 e moll op. 72 – Dumka (Allegretto grazioso) pro smyčcový orchestr
Johannes Brahms / arr. Onřej Moťka
: Uherský tanec č. 5 g moll pro dechový ansámbl a bicí
Petr Iljič Čajkovskij
: Valčík ze Serenády C dur, op. 48 pro smyčcový orchestr
Richard Strauss
: Gavota ze Suity B dur op. 4 pro 13 dechových nástrojů
George Gershwin / Daniel Guyot: Američan v Paříži
pro žesťový ansámbl a bicí
Ney Rosauro: IV. věta
z Koncertu pro marimbu a bicí nástroje op. 12
Léo Delibes
/ arr. Jirka Kadlec: Valčík z baletu Coppélia pro housle a smyčcový orchestr
Camille Saint-Saëns / arr.
Jamin Hoffman: Bacchanale z opery Samson a Dalila pro smyčcový orchestr, klavír a bicí
Edvard Grieg / arr. David Marlatt: Anitřin tanec
ze suity Peer Gynt op. 46 pro žesťový ansámbl a bicí
Johann Strauss
ml.: Pizzicato Polka pro smyčcový orchestr
Johann Strauss ml. / arr. Ondřej Moťka: Tritsch-Tratsch Polka op. 214
pro dechový ansámbl a bicí

Účinkují:
Antonín Hradil – koncertní mistr MFO
Ladislav Bilan ml. – marimba
Komorní dechový ansámbl, Ansámbl bicích nástrojů a Smyčcový orchestr Moravské filharmonie Olomouc
Jakub Klecker – dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments