Moravská filharmonie Olomouc zahajuje 75. sezonu světovou premiérou

Do své 75. koncertní sezony vstupuje Moravská filharmonie Olomouc díly českých skladatelů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Iši Krejčího a Marka Keprta. Z pera posledního z nich pochází skladba Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc, která vznikla přímo pro Moravskou filharmonii a orchestr její světovou premiéru provede ve čtvrtek 24. září v olomoucké Redutě. Moravská filharmonie vystoupí pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Kleckera a sólistou večera bude jeden z nejúspěšnějších českých klavíristů Ivo Kahánek. Celý koncert bude živě přenášen Českým rozhlasem na stanici Vltava.
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)

Koncertní program zahajovacího koncertu 75. sezony byl sestaven na míru Moravské filharmonii – skladba olomouckého rodáka Marka Keprta vznikla na objednávku přímo pro tuto příležitost. V jeho kompozičním odkazu nalezneme převážně sólové klavírní a komorní kompozice, ve kterých klade důraz zejména na parametr zvukové barvy a také proplétání zvukových vrstev v prostoru. Těmito vlastnostmi se vyznačuje rovněž jeho nová kompozice Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc, která dle skladatelových slov využívá specifickou prostorovou dispozici Reduty a instrumentačně obzvlášť akcentuje sekci žesťových nástrojů.

Druhou skladbou na programu večera je Koncert pro klavír a orchestr č. 3 Bohuslava Martinů, který autor komponoval ve druhé polovině 40. let minulého století v USA. Jako sólista se v něm představí Ivo Kahánek, jehož nejnovější album s nahrávkami klavírních koncertů Dvořáka a Martinů za doprovodu Bamberger Symphoniker pod taktovkou Jakuba Hrůši získalo na jaře roku 2020 jedno z nejprestižnějších ocenění klasické hudby – BBC Music Magazine Award.

Pokud jde o Antonína Dvořáka, jeho díla tvořila po celou dobu existence Moravské filharmonie jakousi repertoárovou stálici. Cyklus deseti skladeb pod názvem Legendy, z nichž orchestr provede pět, vznikl v roce 1881 a patří do skladatelova slovanského období. Jednotlivé věty cyklu se vyznačují schopností navodit sugestivní dojem vyprávění a baladickým charakterem.

Úplné začátky Moravské filharmonie byly poznamenány působením a také orchestrálními kompozicemi Iši Krejčího, významné osobnosti z doby poválečné Olomouce. Na zahajovacím koncertu letošní koncertní sezony zazní jeho Serenáda pro orchestr, kterou MFO uvedla ve světové premiéře 27. května 1952.

Program:

  • Marek Keprt: Opeření, opelnění, okluznění, zmotýlnění – akustický chVějíř k 75. výročí založení Moravské filharmonie Olomouc (světová premiéra)
  • Bohuslav Martinů: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 H. 316
  • Antonín Dvořák: Legendy op. 59 (výběr)
  • Iša Krejčí: Serenáda pro orchestr

Repríza koncertu se uskuteční následující den, v pátek 25. září od 19 hodin opět v olomoucké Redutě.

Moravská filharmonie Olomouc dbá na dodržování zvýšených hygienických opatření v rámci prevence šíření koronavirového onemocnění a upozorňuje všechny návštěvníky, že po celou dobu všech koncertů musejí mít nasazenou roušku. Jednorázové roušky bude možné zakoupit před vstupem do Reduty a k dispozici budou také dezinfekční aplikátory. Všechny koncerty Moravské filharmonie budou probíhat v souladu s případnými dalšími aktuálními hygienickými nařízeními.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments