Moravská filharmonie vyráží reprezentovat Olomouc na mezinárodní turné

Moravská filharmonie Olomouc pokračuje ve svém poslání reprezentovat město a českou hudbu v zahraničí. V posledním květnovém týdnu zamíří do Maďarska a Chorvatska. Na koncertech v Budapešti, Pécsi, Varaždínu a Dubrovníku zahraje pod taktovkou svého šéfdirigenta Zsolta Hamara výhradně české autory. Jako sólista se představí renomovaný houslista Ivan Ženatý. Koncert v Budapešti, který si poslechnou i zástupci vedení města, je připraven ve spolupráci s tamní českou ambasádou a věnován 20. výročí vstupu do EU.
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Hudební akademie Ference Liszta přivítá Moravskou filharmonii Olomouc v pondělí 27. května. Koncert v prostoru velkého sálu této významné budapešťské hudební instituce bude živě přenášet Maďarský rozhlas, stanice „Bartók“ a zaznamená jej také Maďarský televizní kanál M5.

„Když jsme plánovali oslavy Roku české hudby, chtěli jsme, aby se naše činnost neomezila jen na připomenutí jubilujících autorů v našich programech v Redutě. Síla a jedinečnost Moravské filharmonie v rámci kulturních institucí Olomouce tkví v hudbě coby unikátním, mezinárodním jazyku, kterému rozumí celý svět. To Moravskou filharmonii předurčuje k tomu, aby byla vývozním artiklem Olomouce i české kultury vůbec. Proto jsme v rámci oslav Roku české hudby naplánovali také zahraniční turné,“ říká k záměru Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc.

Moravská filharmonie, která je známá svým jedinečným interpretačním stylem a bohatým repertoárem, se během turné představí postupně v Maďarsku a Chorvatsku. Pětašedesátičlenný orchestr na jeho prvním koncertě v metropoli Maďarska doprovodí také zástupci vedení města „V rámci koncertů na turné zazní výhradně česká hudební tvorba, která podtrhne naši kulturní identitu a přiblíží tak zahraničním posluchačům bohatství české hudební tradice,“ oceňuje náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Viktor Tichák, který městskou delegaci v čele s primátorem Miroslavem Žbánkem doprovodí.

V rámci programu svého turné pokračuje Moravská filharmonie v úterý 28. května koncertem v maďarské Pécsi, která je jedním z partnerských měst Olomouce. „Díky turné můžeme navíc zahraničním posluchačům, a to nejen v partnerských městech ukázat, jaký má hudba potenciál pro další rozvoj zahraniční spolupráce a jaký má přesah i do oblasti diplomatických vztahů a cestovního ruchu,“ zdůraznil náměstek Viktor Tichák. Koncert v partnerském městě Pécs se navíc uskuteční v rámci význačného jubilea, kterým je 20. výročí obnovení Panonské filharmonie, jejímž šéfdirigentem byl v letech 2000 až 2009 právě současný šéf olomouckého orchestru Zsolt Hamar.

Ve druhé polovině turné zavítá Moravská filharmonie do Chorvatska, kde se úspěšně představila už v roce 2022 v Záhřebu a Daruvaru. V rámci tohoto turné čekají filharmonii koncerty 29. května v reprezentativním Varaždinském Chorvatském národním divadle, závěrečný koncert turné pak proběhne 31. května v Rektorském paláci v Dubrovníku, koncertním sále tamního symfonického orchestru. „Díky Moravské filharmonii navazujeme kontakty s velvyslanci, kteří následně podporují naši spolupráci nejen s partnerskými městy, ale i mimo ně,“ doplnila vedoucí oddělení zahraničních vztahů magistrátu Hana Ederová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments