Moravská filharmonie zahajuje svou 77. sezonu s violoncellovou hvězdou mladé generace
Christoph Croisé je vítězem řady mezinárodních soutěží – jeho hru popisují hudební kritici jako citlivou a virtuózní. Vystupuje s významnými orchestry, jako je Mnichovský rozhlasový orchestr, Camerata Switzerland či Petrohradský symfonický orchestr. Jako interpret se vedle vážné hudby všech stylových období zajímá i o jazz a elektronickou hudbu. Věnuje se také komponování a je uměleckým ředitelem švýcarského hudebního festivalu klasické a elektronické hudby Niederlenzer Musiktage. Hraje na vzácný mistrovský nástroj italské provenience z roku 1680.
Zahajovací koncert otevře slavné dílo hudebního impresionismu: Preludium k faunovu odpoledni Clauda Debussyho. Ve skladbě inspirované básní Stéphana Mallarméa dosáhl skladatel do té doby neslýchaných zvukových nuancí. V jejím úvodu uslyšíme nezaměnitelné flétnové sólo. Následovat bude Schelomo, rapsodie pro violoncello a orchestr, kterou Ernest Bloch dokončil v roce 1916 před odjezdem do Spojených států. Již následujícího roku byla skladba premiérována v Carnegie Hall. Ve druhé části koncertu zazní Symfonie č. 6 F dur „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena. Dílo je velkolepou oslavou přírody a života na venkově, který je spjatý s okolní krajinou.
Koncertní řada A, jejíž první koncert zahajuje celou sezonu Moravské filharmonie, bude pokračovat dalšími šesti koncerty. Posluchači se mohou těšit například na houslistu Jana Mráčka a violoncellistku Michaelu Fukačovou. Hlavní koncertní cyklus završí o Velikonocích Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera, kde pěvecké sólisty doplní Pražský filharmonický sbor. Filharmonie v nové sezoně zachovala i oblíbenou koncertní řadu R, která sestává ze čtyř koncertů řady A. Posluchači, kteří preferují pátek, tak nepřijdou o skladby Antonína Dvořáka ani Johannese Brahmse, Bély Bartóka, Roberta Schumanna či Jeana Sibelia. U obou koncertních řad mají posluchači navíc možnost navštívit hodinu před koncertem besedu s umělci v Mozartově sále. (Předplatitelé mají vstup na besedu zdarma).
Koncertní řada P představí posluchačům sérii osobností spojených s Olomoucí, ať už jde o instrumentalisty či pěvecké sbory. V jednom z nejoblíbenějších klavírních koncertů všech dob, Rachmaninovově Klavírním koncertu č. 2 c moll, tak například uslyšíme olomouckou rodačku Marii Šumníkovou. Významnou událostí této řady bude slavnostní koncert ke Dni vzniku samostatného československého státu, který bude zároveň inauguračním koncertem nového šéfdirigenta Moravské filharmonie Zsolta Hamara.
Koncertní řada C pak propůjčí Redutu crossoverovým projektům: koncertní sál rozsvítí ohnivé romské a maďarské rytmy, jazz a swing nebo slavné muzikálové a filmové melodie. Čtveřice koncertů komorní hudby cyklu K přivede do Olomouce například polského klarinetistu Jana Jakuba Bokuna či slovenského houslistu Dalibora Karvaye. Koncerty komorního cyklu se budou konat mimo domovský sál Moravské filharmonie – v Klášterním Hradisku a Husově sboru v Olomouci.
Ani v této sezoně nechybí koncertní řada JAMU, v rámci které Moravská filharmonie spolupracuje s talentovanými absolventy JAMU a HAMU. Pevnou součástí nabídky jsou také nedělní matiné čili koncertní řada NM zaměřená na rodiče s dětmi. Moravská filharmonie ale myslí i na ty úplně nejmenší, dosud nenarozené posluchače. V rámci koncertní řady NR, jejímž ambasadorem je senátor a primář novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor, pro ně pořádá speciální relaxační hudební podvečery s harmonizující hudební i světelnou složkou.
Bližší informace k jednotlivým koncertním řadám, programům i vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]