Moravská filharmonie zahraje živě na olomouckém Horním náměstí

Konečně naživo! Takový název nese open-air koncert Moravské filharmonie Olomouc, která se jím pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Kleckera vrací v plné síle před olomoucké publikum. Koncert se uskuteční na Horním náměstí ve čtvrtek 18. června od 19.00 hodin a bude volně přístupný. Milovníci hudby a návštěvníci města se mohou těšit na ryze český program: slavnostní pochod V nový život Josefa Suka, Vyšehrad a Vltavu z cyklu symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany a II. a IV. větu z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. Koncertem pro širokou veřejnost orchestr současně oslaví 75. výročí svého založení.
Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)

První koncert Moravské filharmonie (tehdy ještě pod názvem Městský symfonický orchestr) se konal téměř přesně před 75 lety. „Jako úplně první skladba nově založeného orchestru zazněla 26. května 1945 Smetanova Má vlast, cyklus symfonických básní inspirovaný českými pověstmi a krajinou,“ uvádí Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává „proto jsme ji v programu koncertu, kterým oslavujeme jubileum Moravské filharmonie a zároveň se po vynucené pauze vracíme zpět před naše publikum, nemohli opomenout.“ Posluchači tak příští čtvrtek uslyší známé tóny Vyšehradu a Vltavy.

Významným dílem české národní hudby je rovněž slavnostní pochod V nový život Josefa Suka, jejž skladatel zkomponoval v roce 1919 v reakci na politické události a společenské změny související se vznikem Československa. Sukovým pochodem V nový život mimo jiné zahájil na začátku letošní abonentní sezony nový šéfdirigent Moravské filharmonie Jakub Klecker své působení na tomto postu.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj MFO)

Open-air koncert bude zakončen II. a IV. větou ze Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka. Ve světovém kontextu nejpopulárnější Dvořákovo dílo vzniklo ve Spojených státech amerických, kde skladatel po dobu tří školních roků zastával post ředitele konzervatoře. V symfonii zužitkoval své dojmy z nového prostředí, současně v ní však rezonuje i nostalgická touha po české domovině. Dvořákova díla byla vždy nedílnou součástí dramaturgických plánů Moravské filharmonie – a jeho skladby budou návštěvníky koncertů provázet i v průběhu jubilejní 75. sezony.

Program:
Josef Suk: V nový život op. 35c, slavnostní pochod
Bedřich Smetana: Má vlast (cyklus symfonických básní): Vyšehrad, Vltava
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“: II. Largo, IV. Allegro con fuoco

Mohlo by vás zajímat