Moravské divadlo o prázdninách zrekonstruuje část svých prostor

Moravské divadlo Olomouc nachystalo na prázdniny rozsáhlou rekonstrukci části svých prostor. Novou podobu získají toalety u hlediště a galerie. Náklady přesáhnou osm milionů korun. Kvůli rozsahu prací bude posunut začátek nové sezony, která tentokrát neodstartuje 1. září, ale 11. září. Letošní divadelní sezona oficiálně končí ve čtvrtek baletním titulem Queen, představení je už vyprodáno.

Moravské divadlo Olomouc (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Maňas)
Moravské divadlo Olomouc (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Maňas)

„Rekonstrukce a údržba divadelního domu je permanentní záležitostí. Je třeba neustále myslet na divácký komfort, zvyšují se nároky na servis divadla vůči publiku, počínaje šatnami a konče pohodlím v hledišti. Pečujeme o budovu, která je historickým klenotem, takže všechny zásahy musí být citlivé a zároveň splňovat nároky moderní doby,“ uvedl ředitel divadla Pavel Hekela.

Obnovy se dočká především divácká galerie, která je pro veřejnost uzavřená po sezoně 2011/2012. Zájemci si tak budou moci znovu na tato místa kupovat vstupenky. „Navrženým propojením galerie s druhým pořadím balkonu přestane být galerie odstrčeným prostorem, do kterého se běžně neprodávaly lístky. Plánujeme rozčlenění galerie na lóže vybavené křesly. Divákům už nebudou překážet scénické reflektory, které nově najdou místo v lóžích vyčleněných pro techniku,“ uvedl Hekela. Zvýší se podle něj také bezpečnost zábradlí.

Moravské divadlo Olomouc - interiér (zdroj am-interier.cz)
Moravské divadlo Olomouc – interiér (zdroj am-interier.cz)

Po rekonstrukci pánských a dámských toalet ve foyer divadla se návštěvníci letos dočkají i rekonstrukce WC u hlediště. Novou místnost získají také uvaděčky. Divadlo rekonstrukci zaplatí z vlastních prostředků. Radnice, která je jeho zřizovatelem, mu vyšla vstříc a o více než milion korun snížila povinný odvod. Tyto peníze divadlo využije k opravě omítky zdi budovy v Divadelní ulici.

V končící sezoně Moravské divadlo nabídlo pět premiér z činohry, čtyři z opery a operety a dvě baletní premiéry. Členové opery a operety nastudovali také pohádkový titul O líných strašidlech. Mezi nejúspěšnější nové tituly se zařadilo z činohry Léto na kole, z hudebních titulů to byly Perly panny Serafínky a z baletu Queen, kde byla všechna dosavadní představení vyprodaná.

Údaje o návštěvnosti zveřejní zástupci divadla v příštích dnech. V předchozí sezoně divadlu vzrostla meziročně návštěvnost i tržby. Do divadla tehdy zavítalo přes devadesát sedm tisíc diváků, o rok dříve jich bylo devadesát tři tisíc.

Související články


Napsat komentář