Moravské divadlo Olomouc nabízí pomocnou ruku s výrobou roušek

Po vyhlášení stavu nouze v České republice v souvislosti s pandemií koronaviru hledá vedení divadla možnosti, jak zůstat i nadále v kontaktu s diváky, současně také nabídlo pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Souběžně s přípravou divadelních kostýmů budou tak dámy z úseku garderoby vyrábět ochranné roušky. Dohodli se na tom dnes večer ředitel divadla David Gerneš s primářem novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumírem Kantorem. Do celé akce bude též zapojena okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci. Současně vzniká výzva k šití roušek pro dobrovolníky z řad občanů. Do dobrovolnické akce ke sběru ušitých roušek a jejich další distribuce budou kromě zmíněných institucí zapojeny i Univerzita Palackého a Divadlo na cucky.
Ilustrační foto (archiv OP)

S myšlenkou vyrábět roušky přišla za mnou jedna z kolegyň z kostýmního úseku a patří jí za to velký dík. Na vedení divadla pak už bylo jen zorganizovat setkání se zástupci olomoucké fakultní nemocnice a dalších institucí a domluvit se na možnostech spolupráce. S výrobou roušek začneme hned po kontrole stavu kostýmního skladu, předpokládám, tedy, že už během zítřka,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš s tím, že kostýmní úsek by mohl být schopen za den vyrobit asi 80 ochranných roušek. „Pociťujeme akutní nedostatek tohoto ochranného materiálu ve Fakultní a Vojenské nemocnici v Olomouci, proto jsme rádi, že se podařilo dát dohromady takovou skvělou a ochotnou skupinu, v níž se ve snaze pomoct setkávají zdravotníci s divadelníky a skauty,“ sdělil senátor Lumír Kantor. „Naše ústředí vyzvalo skauty z celé republiky k dobrovolnické pomoci a my jsme se přidali k této iniciativě s tím, že budeme zajišťovat sběr a distribuci roušek,“ uvedl předseda okresní rady Junáka – českého skauta v Olomouci David Pokorný.

Členové skupiny také vyzývají dobrovolníky z řad občanů k výrobě roušek, videonávod a grafika k jednoduché výrobě budou zveřejněny mj. na webu Moravského divadla.

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a zpřísněním dosavadních opatření muselo vedení divadla zrušit „generálkový týden“ chystané muzikálové inscenace Donaha! Plánované hlavní a generální zkoušky, které se měly konat od pondělí 16. do čtvrtka 19. března, jsou tak zrušené. Neuskuteční se ani konkurz pro tanečnice a tanečníky do baletního souboru Moravského divadla, který byl naplánovaný na neděli 22. března a přihlásilo se do něj zhruba 500 zájemců z České republiky a zahraničí. „I v této těžké době, kdy je divadlo pro veřejnost uzavřené, hledáme způsoby, jak zůstat s našimi příznivci nadále v kontaktu. V současnosti jednáme o spolupráci s vedením Českého rozhlasu Olomouc, rádi bychom realizovali živé vstupy s herci našeho divadla, případně scénická čtení. Uvažujeme také o živých přenosech vybraných představení prostřednictvím live streamu,“ upozornil ředitel Gerneš s tím, že aktuální informace budou k dispozici na webu a facebookové stránce Moravského divadla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na