Moravské divadlo Olomouc nabízí pomocnou ruku s výrobou roušek

Po vyhlášení stavu nouze v České republice v souvislosti s pandemií koronaviru hledá vedení divadla možnosti, jak zůstat i nadále v kontaktu s diváky, současně také nabídlo pomoc Fakultní nemocnici Olomouc. Souběžně s přípravou divadelních kostýmů budou tak dámy z úseku garderoby vyrábět ochranné roušky. Dohodli se na tom dnes večer ředitel divadla David Gerneš s primářem novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Lumírem Kantorem. Do celé akce bude též zapojena okresní rada Junáka – českého skauta v Olomouci. Současně vzniká výzva k šití roušek pro dobrovolníky z řad občanů. Do dobrovolnické akce ke sběru ušitých roušek a jejich další distribuce budou kromě zmíněných institucí zapojeny i Univerzita Palackého a Divadlo na cucky.
Ilustrační foto (archiv OP)

S myšlenkou vyrábět roušky přišla za mnou jedna z kolegyň z kostýmního úseku a patří jí za to velký dík. Na vedení divadla pak už bylo jen zorganizovat setkání se zástupci olomoucké fakultní nemocnice a dalších institucí a domluvit se na možnostech spolupráce. S výrobou roušek začneme hned po kontrole stavu kostýmního skladu, předpokládám, tedy, že už během zítřka,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš s tím, že kostýmní úsek by mohl být schopen za den vyrobit asi 80 ochranných roušek. „Pociťujeme akutní nedostatek tohoto ochranného materiálu ve Fakultní a Vojenské nemocnici v Olomouci, proto jsme rádi, že se podařilo dát dohromady takovou skvělou a ochotnou skupinu, v níž se ve snaze pomoct setkávají zdravotníci s divadelníky a skauty,“ sdělil senátor Lumír Kantor. „Naše ústředí vyzvalo skauty z celé republiky k dobrovolnické pomoci a my jsme se přidali k této iniciativě s tím, že budeme zajišťovat sběr a distribuci roušek,“ uvedl předseda okresní rady Junáka – českého skauta v Olomouci David Pokorný.

Členové skupiny také vyzývají dobrovolníky z řad občanů k výrobě roušek, videonávod a grafika k jednoduché výrobě budou zveřejněny mj. na webu Moravského divadla.

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a zpřísněním dosavadních opatření muselo vedení divadla zrušit „generálkový týden“ chystané muzikálové inscenace Donaha! Plánované hlavní a generální zkoušky, které se měly konat od pondělí 16. do čtvrtka 19. března, jsou tak zrušené. Neuskuteční se ani konkurz pro tanečnice a tanečníky do baletního souboru Moravského divadla, který byl naplánovaný na neděli 22. března a přihlásilo se do něj zhruba 500 zájemců z České republiky a zahraničí. „I v této těžké době, kdy je divadlo pro veřejnost uzavřené, hledáme způsoby, jak zůstat s našimi příznivci nadále v kontaktu. V současnosti jednáme o spolupráci s vedením Českého rozhlasu Olomouc, rádi bychom realizovali živé vstupy s herci našeho divadla, případně scénická čtení. Uvažujeme také o živých přenosech vybraných představení prostřednictvím live streamu,“ upozornil ředitel Gerneš s tím, že aktuální informace budou k dispozici na webu a facebookové stránce Moravského divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat