Moravské divadlo Olomouc uvede operu Fidelio v přímém přenosu

Po téměř třiceti letech se na olomoucké jeviště vrátí jediná dokončená opera Ludwiga van Beethovena Fidelio. Než se však hlediště znovu otevře veřejnosti, uvede Moravské divadlo tuto inscenaci na televizní obrazovce. Na příběh odvážné Leonory, která se pouští do boje se zlem, aby zachránila svého neprávem vězněného manžela Florestana, se můžete podívat v sobotu 24. dubna 2021 v 19:30 hodin na TV Noe.
Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021: Helena Beránková, Jiří Přibyl, Barbora Řeřichová (foto Jan Procházka)
Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021: Helena Beránková, Jiří Přibyl, Barbora Řeřichová (foto Jan Procházka)

Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. Kvůli protiepidemickým opatřením však musela být premiéra odložena z června na říjen a posléze přesunuta na letošní rok.

Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Náš Fidelio měl být vloni připomínkou výročí a oslavou hudebního génia. To se bohužel nepodařilo. Nyní se chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Příznivci opery mohou zatím využít možnosti vidět naši inscenaci v televizi. V této těžké době se často přechází na online a televizní přenosy. Jsem přesvědčený, že nic nenahradí živý zážitek, ale chápu, že tyto přenosy jsou nyní jedinou cestou, jak ukázat divákům a fanouškům umění, že jsme stále tady. Lidé potřebují umění a kulturní zážitky,“ zdůraznil umělecký šéf souboru a autor hudebního nastudování Miloslav Oswald.

Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021 (foto Jan Procházka)
Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021 (foto Jan Procházka)

Inscenaci připravuje režisér Josef Novák. Ten je umělecky spjatý s divadlem v Ústí nad Labem, kde působil jako režisér i umělecký ředitel. Postavu Leonory, která se vydává za vězeňského dozorce Fidelia, alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. „Hrát roli muže a přitom neztrácet ženskou citlivost, zároveň však mít velkou naléhavost v pěveckém výrazu, to byly těžké, ale současně krásné úkoly. Jsem moc šťastná, že jsem dostala možnost nahlédnout této roli ’hlouběji pod kůži’. Čím větší ponor do role, tím lepší poznávání geniality Beethovenovy hudby,” uvedla Gazdíková. „Leonora je na jevišti prakticky od začátku do konce, party jsou náročné, takže je zde na místě zachovat klid a správně si rozvrhnout síly. Je jednou z rolí, ke které máte, řekla bych, přirozený respekt. Já mám ale ráda výzvy a na tuto roli jsem se moc těšila. A musím říct, že jsme si ’sedly’, za což jsem vděčná,” doplnila Řeřichová. Vězně Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček, v inscenaci dále účinkují Vladislav Zápražný, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Martin Bárta, Lucie Skácelíková, Helena Beránková, Jakub Tolaš či Petr Martínek. Inscenaci uvádíme v českém znění s hudebními čísly v německém originále.

Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021: Martin Bárta (foto Jan Procházka)
Moravské divadlo Olomouc, Fidelio 2021: Martin Bárta (foto Jan Procházka)

Obsazení sobotního představení:
Don Fernando – Jakub Tolaš
Don Pizzaro – Martin Bárta
Florestan – Jakub Rousek
Leonora – Barbora Řeřichová
Rocco – Jiří Přibyl
Marcelina – Helena Beránková
Jaquino – Daniel Matoušek
První vězeň – Petr Mašek
Druhý vězeň – Vojtěch Poštulka
Spoluúčinkuje orchestr a sbor Moravského divadla Olomouc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments