Moravský podzim letos láká na skleněnou harmoniku

Paralelní dějiny hudby představí letošní ročník festivalu Moravský podzim. Zazní velká díla pozapomenutých skladatelů a málo známé kompozice velikánů. Prostor dostanou i neobvyklé hudební nástroje, třeba skleněná harmonika, vynález amerického státníka a vědce Benjamina Franklina. Festival potrvá od 1. do 22. října, nabídne koncerty v Besedním domě, Janáčkově divadle, krytu 10-Z, vile Tugendhat, na Petrově nebo v kostele na náměstí Míru.
Christa Schönfeldinger (zdroj Filharmonie Brno)
Christa Schönfeldinger (zdroj Filharmonie Brno)

Současná koncertní praxe klasické hudby opakovaně vyjímá z téměř nekonečného množství hudebních děl jen omezený počet známých a osvědčených titulů. “Navážeme na naši dlouhodobou snahu tento přístup narušovat. Ve festivalové, koncentrované podobě uskutečníme sondu do jakýchsi paralelních dějin hudby,” řekl dramaturg Vítězslav Mikeš.

O+

Festival Moravský podzim otevře 1. října česká premiéra symfonické fantazie Zpěv ducha divokého lesa. Autorem je Antonín Filip Heinrich, rodák z Krásného Buku na Děčínsku, jenž se prosadil ve Spojených státech a přezdívali mu americký Beethoven. Naváže skladba “pravého” Ludwiga van Beethovena, konkrétně Fantazie c moll pro klavír, sbor a orchestr, dále pak kompozice Arva Pärta a symfonická poema Prometheus, pro kterou si autor Alexander Skrjabin vysnil světelný klavír hrající v barvách.

“U nás se o vizuální složku této skladby postará Cori O´Lan z renomovaného rakouského festivalu Ars Electronica,” uvedl Mikeš. Zahajovací koncert povede šéfdirigent Dennis Russell Davies, který se představí ve stejné roli i 13. října se Symfonickým orchestrem Středoněmeckého rozhlasu Lipsko.

Skleněnou harmoniku rozezní Christa Schönfeldinger ve třech skladbách 12. října v Besedním domě. Jde o historický nástroj, kde zvuk vzniká třením navlhčených prstů o okraje točících se misek. Misky mají různý průměr a otáčejí se na společné ose. Na festivalu zazní například Rozloučení Johanky z Arku s vlastí od Antonína Rejchy, což je melodram pro skleněnou harmoniku, vypravěče a orchestr.

O slavnostní zakončení festivalu se 22. října postará filharmonie z Poznaně v Polsku. Přiveze například program k výročí nedožitých devadesátin Krzysztofa Pendereckého, jednoho z nejvýznamnějších tvůrců polské hudby druhé poloviny 20. století.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře