Moravský podzim letos láká na skleněnou harmoniku
Současná koncertní praxe klasické hudby opakovaně vyjímá z téměř nekonečného množství hudebních děl jen omezený počet známých a osvědčených titulů. “Navážeme na naši dlouhodobou snahu tento přístup narušovat. Ve festivalové, koncentrované podobě uskutečníme sondu do jakýchsi paralelních dějin hudby,” řekl dramaturg Vítězslav Mikeš.
Festival Moravský podzim otevře 1. října česká premiéra symfonické fantazie Zpěv ducha divokého lesa. Autorem je Antonín Filip Heinrich, rodák z Krásného Buku na Děčínsku, jenž se prosadil ve Spojených státech a přezdívali mu americký Beethoven. Naváže skladba “pravého” Ludwiga van Beethovena, konkrétně Fantazie c moll pro klavír, sbor a orchestr, dále pak kompozice Arva Pärta a symfonická poema Prometheus, pro kterou si autor Alexander Skrjabin vysnil světelný klavír hrající v barvách.
“U nás se o vizuální složku této skladby postará Cori O´Lan z renomovaného rakouského festivalu Ars Electronica,” uvedl Mikeš. Zahajovací koncert povede šéfdirigent Dennis Russell Davies, který se představí ve stejné roli i 13. října se Symfonickým orchestrem Středoněmeckého rozhlasu Lipsko.
Skleněnou harmoniku rozezní Christa Schönfeldinger ve třech skladbách 12. října v Besedním domě. Jde o historický nástroj, kde zvuk vzniká třením navlhčených prstů o okraje točících se misek. Misky mají různý průměr a otáčejí se na společné ose. Na festivalu zazní například Rozloučení Johanky z Arku s vlastí od Antonína Rejchy, což je melodram pro skleněnou harmoniku, vypravěče a orchestr.
O slavnostní zakončení festivalu se 22. října postará filharmonie z Poznaně v Polsku. Přiveze například program k výročí nedožitých devadesátin Krzysztofa Pendereckého, jednoho z nejvýznamnějších tvůrců polské hudby druhé poloviny 20. století.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]