Moskevský soud vynesl rozsudek nad režisérem Kirillem Serebrennikovem
Moskevský soud dnes shledal známého režiséra Kirilla Serebrennikova vinným z rozkradení státní dotace a potrestal jej tříletým podmíněným trestem. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení vinu popírá. Obžaloba žádala pro Serebrennikova šest let odnětí svobody. Serebrennikovův advokát podle agentury TASS oznámil, že se proti rozsudku odvolá.
Podobné verdikty – tři, resp. dva roky podmíněně – vynesla soudkyně i nad spoluobžalovanými ve stejné věci, Jurijem Itinem a Aleksejem Malobrodským.
“Serebrennikov, Malobrodskij a Itin se dopustili krádeže, jejich organizovaná skupina si podvodným způsobem přivlastnila cizí majetek velkého rozměru a zneužila poskytnutou důvěru,” zaznělo v rozsudku.
“Soud shledává, že důkazy plně potvrzují vinu,” uvedla soudkyně Olesja Mendělejevová. Námitky, důkazy a argumenty obhajoby tvrdící, že celá státní dotace ve výši 200 milionů rublů (téměř 69 milionů Kč) byla řádně vynaložena na schválený projekt Platforma, odmítla. Ruský stát podle verdiktu utrpěl škodu ve výši 128,9 milionu rublů (asi 44 milionů Kč). Odsouzení mají celou sumu státu nahradit. Nicméně při stanovení výše trestu soudkyně podle listu Kommersant uvedla, že “soud dospěl k závěru, že Serebrennikov, Itin a Malobrodskij se mohou napravit bez reálného (nepodmíněného) trestu”.
Serebrennikov byl před třemi lety obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil miliony rublů. V roce 2011 režisér zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění, od ministerstva kultury na něj dostal dotaci přes 200 milionů rublů. Podle vyšetřovatelů společně se spolupracovníky vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili, což všichni odsouzení popírají.
Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Zastavení procesu v otevřeném dopise požadovaly také tisíce kulturních osobností, které upozornily na “hrubé přehmaty ze strany vyšetřovatelů”.
Serebrennikov je známý i za ruskými hranicemi, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Je mimo jiné i vyhledávaným operním režisérem. V době svého domácího vězení spolupracoval na dálku s operními domy v Hamburku či Curychu. Umělec se v minulosti kriticky vyjadřoval k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že “vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi“. Loni v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.
Serebrennikov “platí cenu za svobodu, s jakou se vyjadřoval“, řekl agentuře AFP krátce před vynesením rozsudku Olivier Py, který je ředitelem festivalu v Avignonu. Proces byl podle něj “rozhodně politický” a svědčící o “návratu do stalinského Sovětského svazu“.
Serebrennikov
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]