Mozart a Confluere: Hudební řeky se slévají v Brně
„Slovo confluere pochází z latiny a znamená stékat se. Právě tak mají působit tato dvě díla vedle sebe, jako když se jedna řeka vlévá do druhé,“ uvedla Justė Janulytė. Z Mozarta převzala slavné úvodní téma, figuru připomínající vzdychání, kterou rozmanitě variuje, zabarvuje, harmonizuje a rozvíjí ve zpomalené podobě v hustých vrstvách, čímž posluchače připravuje na příchod symfonie. „Skladba byla s úspěchem premiérována loni v dubnu v Paříži, my ji uvedeme v české premiéře,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.
Premiérovaný kus orámují dvě Mozartova díla. Kromě zmíněné Symfonie č. 40, která patří k vrcholným dílům svého žánru období klasicismu, zazní Koncertantní symfonie Es dur pro housle a violu. „V ní se projevuje Mozartova skladatelská rafinovanost a genialita. Nejenže staví na roveň housle a violu, což do té doby nebylo běžné, ale přednosti violy vyzdvihuje jejich přeladěním o půltón, díky čemuž se hlubší a temnější viola může prosadit jasnějším tónem,“ vysvětlil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.
Dílo, které Mozart složil jako třiadvacetiletý, v sobě kombinuje dva útvary, tedy to nejlepší z každého z nich: symfonii a instrumentální koncert. „V té době měl Mozart za sebou přinejmenším třicítku symfonií, instrumentálních koncertů také celou řadu, bylo tedy zřejmě na čase obě polohy spojit. Vyjít vstříc stále sílícím vlastním nárokům na komplexní hudební tvar výsledku a zároveň zachovat atraktivitu sólistických výkonů, nesmírně přitažlivých jak pro hudebníky, tak pro obecenstvo,“ uvedl hudební publicista Boris Klepal.
Koncerty řídí Tomáš Netopil, jako sólista se představí francouzský houslista Fedor Rudin, bývalý koncertní mistr Vídeňských filharmoniků, a Pavel Nikl, jeden z nejlepších českých violistů.
Oba večery jsou vyprodány, zájemci si mohou koupit vstupenky Stání+, které fungují tak, že když v hledišti zůstane volné místo, uvaděčky ho na něj usadí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]