Mozart na prázdninách v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 18. do 24. července 2016. Operní kukátko (51). Mozartovské produkce v Salcburku 2016. Multirasová inscenace Così fan tutte v Aix-en-Provence. Minkowského Don Giovanni v Drottnigholmu. Mozartovy opery na festivalech v Anglii a Finsku. Mozartův současník Domenico Cimarosa v Innsbrucku. Nahrávka týdne: Figarova svatba pod taktovkou Yannicka Nézeta-Séguina. Operní úsměv: Arturo Toscanini o hlasovém oboru Dona Giovanniho.

Operní kukátko

Mozartovské produkce v Salcburku
Letošní festivalový program nabízí všechny tři opery da ponteovské trilogie. Ve všech třech případech jde o inscenace z minulých ročníků festivalu z režisérské dílny Svena-Erica Bechtolfa. Režisér, divadelní ředitel a také herec je pevně svázaný se salcburským festivalem, kde vystupoval i jako činoherec mimo jiné v roli Ďábla v každoroční tradiční inscenaci Hofmannsthalova Jedermanna. V roce 2011 se stal činoherním ředitelem salcburského festivalu, a to na výslovné přání tehdejšího intendanta Alexandera Pereiry. Když pak Pereira v roce 2014 ukončil svoji smlouvu s festivalem, aby přešel do milánské operní Mekky Teatro alla Scala, byl Bechtolf pověřen odpovědností za celý festival v ročnících 2015 a 2016 jako umělecký ředitel.

Salcburk (foto archiv)
Salcburk (foto archiv)

V Così fan tutte pod taktovkou Ottavia Dantoneho budou v sérii šesti představení (29. a 31. července, 2., 6., 10. a 12. srpna ve Felsenreitschule) vystupovat Julia Kleiter (Fiordilligi), Angela Brower (Dorabella), Mauro Peter (Ferrando), Allessio Arduini (Guglielmo) a Michale Volle (Don Alfonso). České pěvecké umění zastupuje Martina Janková jako služka a rádkyně obou dam Despina. Tady je trailer této inscenace, pořízený před dvěma lety.

V Donu Giovannim také se šesti představeními (4., 7., 9., 13., 18. a 21. srpna v Grosses Festspielhausu) jsou mimo jiné ohlášeni Ildebrando D’Arcangelo (Don Giovanni), Luca Pisaroni (Leporello), Paolo Fanale (Don Ottavio), v dámském souboru pak nacházíme Layle Claire (Donna Elvira), Valentinu Nafornitu (Zerlinu). Milovníci dramatických hlasů se mohou zase těšit na Carmelu Remigio v jejím vášnivém podání Donny Anny. Diriguje Alain Altinoglu.

V opakované produkci Figarovy svatby pod taktovkou Dana Ettingera, kterou měl možnost poznat i český divák díky přenosu v České televizi v loňském roce, opakuje svoji subtilní Hraběnku Anett Fritsch. Místo Martiny Jankové ale v roli Zuzanky vystupuje Anna Prohaska a Cherubínem bude Margarita Gritskova z Vídeňské státní opery. Adam Plachetka, náš druhý český zástupce v hlavních operních produkcích, opět ztvárňuje Figara a velmi pilný Luca Pisaroni bude Hrabětem Almavivou. V roli Marcelliny se budou střídat Liliana Nikiteanu a anglická operní „veteránka“, mezzosopranistka Ann Murray, která byla v různých rolích spjata s festivalem poslední tři dekády. Opět šest srpnových představení (16., 19., 22., 25., 28. a 30. srpna).

Bechtolfovy inteligentní režie se vyznačují velkým důrazem na postižení psychologie postav a jejich vztahů, budováním sítě psychologických impulsů a reakcí, čímž jsou blízké chápaní dnešního diváka. Bechtolfově vizi je cizí opulentní prázdná podívaná, ale zajímá ho pocitový svět operních postav s přesahem k dnešku. I proto volí důmyslnou, ale střízlivou výpravu a kostýmy s nadčasovými prvky. Přes dílčí výhrady kritiků je jeho inscenování da ponteovské operní trilogie velmi důstojným a pozoruhodným režisérským počinem. Po oceňované režisérské trilogii Clause Gutha z let 2006–2009, která přinesla zcela jiný pohled, je Bechtolfova trilogie naprosto odlišná, ale rovněž vrcholně působivá pro vnímavého diváka.

Sven-Eric Bechtolf (foto archiv)
Sven-Eric Bechtolf (foto archiv)

Součástí festivalového programu jsou i zkrácené verze uváděných oper – Don Giovanni a Figarova svatba – pro dětského diváka (v rozsahu cca jedné hodiny). To jistě vyžaduje dost velký režisérský nápad vysvětlit „právo první noci“, když uvedené věkové doporučení u těchto představení je od devíti let věku.

Festivalou produkci Così fan tutte nabízel také festival Aix-en-Provence. V osmi červencových představeních (7. – 19. července) pod taktovkou Louise Langréeho (dvakrát ho na konci série zastoupil Jérémie Rhorer) vystoupili také známí evropští sólisté. Dorabellu zpívala mezzosopranistka Kate Lindsey, známá z pražského koncertu v roce 2012 a z přenosů operních představení do kin. Lehký francouzský soprán Sandrine Piau byl obsazen do role Despiny a jako Don Alfonso vystupoval Don Gilfry.

Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte - Festival Aix-en-Provence 2016 (foto Festival Aix-en-Provence)
Wolfgang Amadeus Mozart: Così fan tutte – Festival Aix-en-Provence 2016 (foto Festival Aix-en-Provence)

Inscenace se vyznačovala velmi realistickou notou, což bylo dáno i zasazením do období alžírské války. Mimo to zde byl zdůrazněn multirasový kontext, který dnes nachází uplatnění spíše v inscenacích Únosu ze serailu.

Don Giovanni se objeví na jevišti historického zámeckého divadla v Drottningholmu, kde ho nastuduje Marc Minkowski jako druhý díl da ponteovské trilogie po loňském úspěchu Figarovy svatby, kterou vytvořil s totožným týmem (Ivan Alexander jako režisér, Antoine Fontaine jako tvůrce scény a kostýmů). Pro hlavní role si vybral nikoliv operní hvězdy, ale většinou mladší pěvce v čele s Jeanem-Sébastienem Bouem, který věčného hříšníka zpíval již v Bruselu a Kolíně nad Rýnem a také ho bude pod taktovkou Marca Minkowského ztvárňovat v přenesené produkci v královském divadle ve Versailles roku 2017. V duchu lokální tradice zde jediný pěvec (Krzysztof Baczyk) bude vstupovat v dvojroli Komtura a Masetta, tak jak tomu bylo při pražské světové premiéře. Po premiéře 13. srpna bude následovat až do 27. srpna dalších sedm repríz. Stejný operní titul bude k zhlédnutí jako studiové představení v rámci letního festivalu v Bregenzi, kde budou vystupovat sólisté Operního studia při tomto festivalu.

Jean-Sébastien Bou (zdroj forumopera.com)
Jean-Sébastien Bou (zdroj forumopera.com)

V programu prestižního anglického operního festivalu Glyndebourne nalézáme inscenaci Figarovy svatby, která se bude hrát takřka po celý červenec i srpen, celkem v sedmnácti představeních. Jde o znovu nastudovanou inscenaci z roku 2012, kterou režisérsky zajistil Michael Grandage. Známý anglický soubor Orchestra of Age of Enlightment, specializovaný na provozování staré hudby, řídí Jonathan Cohen. V inscenaci sklízí výborné recenze především obě sopranistky – Italka Rosa Feola (Zuzanka) a Jihoafričanka Golda Schultz jako Hraběnka, která zaujala několika kreacemi na mnichovské scéně a jako výborná Sophie ve Straussově Růžovém kavalírovi v loňském ročníku salcburského festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat