Mrtvý muž přichází: Nová sezóna kinopřenosů z Metropolitní opery začíná syrovým příběhem

Oblíbená a oceňovaná série kinopřenosů MET: Live in HD vstupuje do své šestnácté sezóny a otevírá se jednou ze tří avizovaných premiér. V nové inscenaci oceňovaného režiséra Iva van Hovea se představí v hlavní roli hvězdná Joyce DiDonato v nejhranější současné opeře posledních dvaceti let. Kina po celém světě, ta česká nevyjímaje, přenos uvedou 21. října 2023.
Jake Haggie: Mrtvý muž přichází – Ryan McKinny, Joyce DiDonato, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
Jake Haggie: Mrtvý muž přichází – Ryan McKinny, Joyce DiDonato, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Pro skladatele Jakea Haggieho byl Mrtvý muž přichází operní prvotinou. Libreto napsal renomovaný americký dramatik Terence McNally. Byl to jeho vstup do světa opery, další díla Three Decembers a Great Scott už vznikala výhradně ve spolupráci s Haggiem. Natolik bylo setkání nad libretem k Mrtvý muž přichází osudové.

McNally v něm adaptoval memoáry sestry Helen Prejean, která popisuje svůj boj o duši na smrt odsouzeného usvědčeného vraha a násilníka Josepha De Rochera. Příběh se dostal do širšího povědomí i díky filmové adaptaci. V režii Tima Robbinse v něm excelovali Sean Penn a Susan Sarandon, která si za roli Helen odnesla Oscara pro nejlepší ženský herecký výkon. Skutečný příběh o opravdové lásce k bližnímu nadchnul čtenáře, filmové fanoušky a od prvního uvedení Haggieho díla i fanoušky opery. Nadčasové dílo si klade hluboké otázky týkající se víry, viny, odpuštění, morálky i oprávněnosti trestu smrti.

V Haggieho díle se spojuje klasická hudba s moderními prvky rock’n’rollu, jazzu a spirituálů. Představení diriguje Yannick Nézet-Séguin, toho času hudební režisér newyorské Metropolitní opery.

Renomovaný režisér Ivo van Hove, držitel ceny Tony, naturalisticky pojatý, ale zároveň nesmírně křehký příběh zasadil do současných kulis, přesto si dějiště příběhu ponechávají jakýsi univerzální a nadčasové platný vzhled. Inscenace zapojuje také projekce snímané v reálném čase, díky nim se diváci dostanou mnohem blíže k hercům a lépe se mohou ponořit do jejich niterných výkonů. Ústřední dvojici v nové inscenaci ztvárnili Joyce DiDonato a Ryan McKinny.

Přímý přenos opery Mrtvý muž přichází je v programu českých kin naplánován na 21. října 2023, v České republice jej distribuuje společnost Aerofilms.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments