Multimediální výstava Slavní čeští skladatelé se stěhuje do Litomyšle

Do Litomyšle se tento týden přemísťuje multimediální výstava Slavní čeští skladatelé. Připravilo ji Národní muzeum a představuje čtyři velká jména české hudby: Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Výstava dosud prezentovaná v Praze a v New Yorku bude v Litomyšli, která je Smetanovým rodným městem, od 27. dubna do 7. července 2024.
Výstava Slavní čeští skladatelé (zdroj Národní muzeum)
Výstava Slavní čeští skladatelé (zdroj Národní muzeum)

“Je koncipovaná jako procházka po Smetanově náměstí. Začněte v průchodu do Radničního dvorku a odtud se vydejte podél výloh místních prodejců. Do některých z nich jsme umístili další střípky atraktivního projektu, který je vám k dispozici po celý den,” uvedla mluvčí Litomyšle Petra Jiráňová. Seznam výstavních míst je na webu Litomyšle.

Významné životní okamžiky jednotlivých skladatelů představují kreslené výjevy od Alexeje Klyukova. Znázorňují témata vybraná autorkami Sandrou Bergmannovou a Veronikou Vejvodovou. “Výstava pomůže představit si inspirace a prožitky, které měly zásadní vliv na smýšlení těchto hudebních géniů a tvůrčí proces, který vedl ke vzniku zásadních orchestrálních děl, komorní tvorby, ale i oper jako Smetanovy Prodané nevěsty, Dvořákovy Rusalky, Janáčkových Příhod lišky Bystroušky a Martinů Juliette,” uvedla Jiráňová.

Na dotykové obrazovce si lidé budou moci prohlédnout sbírkové předměty, které dnes uchovávají instituce pečující o odkaz skladatelských osobností. Díla, která s jednotlivými tématy výstavy úzce souvisejí, si také poslechnou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments