Musica Florea a její hudební experimenty
Nový koncertní program je v pořadí již třetím svého druhu, který orchestr Musica Florea pořádá, z čehož vyplývá, že na poli barokní hudby a jejích výrazových prostředků je stále co objevovat.
„Pokud dnes chceme znát odpovědi na otázky ohledně dobové hudební praxe, musíme sami experimentovat a vlastně se doslova vžít do těch, kteří tak činili v minulosti,“ popisuje dirigent orchestru Marek Štryncl a dodává: „Experiment je silně spjatý se schopností hudební improvizace, která spontánně otevírá jinak neodhalitelné možnosti a nové cesty.“
Orchestr se pod jeho vedením vydává pravidelně na cestu tzv. historicky poučené, stylově autentické interpretace, kterou je nutno neustále ověřovat za pomoci vlastních rešerší v dobových pramenech jakými jsou učebnice, traktáty a pojednání o hudební praxi období minulých staletí. I za využití vědeckých metod pak vzniká hudební vyjádření živé, spontánní a bezprostřední.
V novém programu zazní díla autorů jako Henry Purcell, Giovanni Gabrieli nebo Giovanni Valentini. Volba tentokráte padla především na ty skladby, které svou formou vybočovaly ze zažitých dobových zvyklostí a jimiž tedy samotní autoři experimentovali a pokoušeli nové hranice.
„Kdo neexperimentuje, nikdy se nemůže dobrat pravé podstaty a krásy hudby,“ doplňuje Štryncl.
Poprvé Hudební experimenty 17. a 18. století zazní 27. února od 17.30 v Karlových Varech v Galerii umění.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]