Musica Florea uvede podzimní barokní program

Principy barokní skladby, jejími způsoby a prací s emocemi se orchestr Musica Florea zabývá již od počátku své existence. Stále je však co objevovat, jak ukazuje nový program, který se po letní premiéře vrací na koncertní pódia.
Musica Florea (foto Petr Dyrc)

Principy barokní skladby, jejími způsoby a prací s emocemi se orchestr Musica Florea zabývá již od počátku své existence. Stále je však co objevovat, jak ukazuje nový program, který se po letní premiéře vrací na koncertní pódia.

Emocionalita a barokní hudba jsou neoddělitelně spjaty. Touha po vzbuzení afektů a ryzích emocí se projevovala v hudební tvorbě díky řadě experimentálních improvizačních technik a prostředků, které umně pracovaly s raně barokní ornamentikou.

„Oblíbené byly diminuce, rychlé ozdobné skupiny not, které propojovaly jednotlivé intervaly mezi tóny, posilovaly výraz a emocionalitu a hudbu zhušťovaly,“ přibližuje Marek Štryncl, dirigent orchestru Musica Florea.

Improvizované pasáže obvykle nebývaly zapisovány do notových partů, o jejich existenci však víme díky historickým učebnicím hudebních ozdob z 16. a 17. století. Objevit se mohly i nepřipravené disonance, rytmicky předržované tóny a další prvky, které ne vždy odpovídaly pravidlům striktního barokního kontrapunktu.

Stále existuje několik nevyzkoušených technik a způsobů objevování ozdobných hudebních efektů, které tvoří esenci barokní hudební interpretace. Znalost a porozumění těmto technikám poté výrazně obohacuje interpretaci děl tohoto období.

Koncertní program se zabývá současným zkoumáním a experimenty s takzvaným novým stylem, který vycházel právě z umění improvizace italských barokních mistrů, kteří se inspirovali u svých renesančních předchůdců. Jejich skladby poté pomocí nových prostředků upravovali a docházeli ke zcela novým výsledkům.

Obdobně se tedy i Musica Florea ponoří do fascinující laboratoře barokní hudby. Podzimní koncertní program bude odehrán 16. října od 19:00 hodin v Evangelickém kostele Nymburce, 22. října od 19:30 hodin v Českém muzeu hudby v Praze a 28. listopadu od 19:00 hodin v GASKu v Kutné Hoře.

Program koncertu:
Výběr z děl Giovanni Gabrielli (1554–1612)
Tarquinio Merula (1594–1665)
Marco Uccellini (1603–1680)
Alessandro Stradella (1639–1682)
Henry Purcell (1659–1695)
Andrea Falconieri (1586–1656)
Claudio Monteverdi (1567–1643)
Giovanni Perluigi da Palestrina (1525–1594)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments