Na festivalu Opera 2020 uspělo Divadlo F. X. Šaldy, NDM i Ensemble Damian

Na 14. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2020 konaném v Praze u diváků i kritiků uspěly inscenace Divadla F. X. Šaldy Liberec. Aktovky skladatele a klavírního virtuóza Sergeje Rachmaninova Francesca da Rimini a Lakomý rytíř získaly čestnou cenu kritiků, takzvanou Libušku, za nejlepší inscenaci. Novináře o tom za pořadatele informovala ředitelka festivalu Lenka Šaldová.
S. Rachmaninov: Francesca da Rimini a Lakomý rytíř, Divadlo F. X. Šaldy Liberec (zdroj DFXŠ Liberec)

Na 19 představení 17 souborů z celé ČR a Slovenska přišlo přibližně 8500 diváků. „Potěšil nás rovnoměrný zájem diváků o všechna představení,“ řekla Šaldová.

Opera L’Arianna moravského Ensemble Damian se stala nejlepší inscenací podle diváků. Rekonstrukce Monteverdiho nedochované barokní opery z roku 1608 na libreto Ottavia Rinucciniho zhudebnil Vít Zouhar (1966) a Tomáš Hanzlíkem (1972). Výkon souboru strhnul publikum k několikanásobným „standig ovations“.

Cenu kritiků za mimořádnou interpretaci role skladatele Živného v opeře Leoše Janáčka Osud v nastudování ostravského Národního divadla moravskoslezského přisoudila porota Martinu Šrejmovi. Cenu ředitelky festivalu získalo Národní divadlo Brno za inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Cena Výboru Jednoty hudebního divadla za významný počin v hudebním divadle letos připadla Ostravskému centru nové hudby a Národnímu divadlu moravskoslezskému za festival NODO/Dny nové opery Ostrava. Ceny v podobě skleněného artefaktu budou předány na scénách jednotlivých divadel.

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy na festivalu uspělo opakovaně. Na minulém ročníku festivalu opera Julese Masseneta Thaïs v jeho provedení získala čestnou cenu kritiků a diváci cenu za mimořádnou interpretaci role přisoudili Lívii Vénosové za ztvárnění Thaïs. V roce 2015 Divadlo F. X. Šaldy obdrželo čestnou cenu kritiků za nejlepší inscenaci 12. ročníku, kterou se stala opera Josefa Bohuslava Foerstera Eva. Liberečtí si také odvezli čestnou cenu kritiků za operu Julese Masseneta Don Quichotte, nejlepší inscenaci 11. ročníku.

Základem přehlídky jsou představení operních souborů z českých, moravských a slezských divadel zřizovaných státem nebo obcemi. Festival je společnou akcí zúčastněných divadel. Je na rozhodnutí jejich vedení, s jakým titulem se akce zúčastní. Operní festival pořádá Jednota hudebního divadla od roku 1993.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat