Na galavečeru k udílení moravskoslezských Cen Jantar vystoupí Kněžíková a Nohavica

Na udílení moravskoslezských Cen Jantar vystoupí letos písničkář Jaromír Nohavica či operní pěvkyně Kateřina Kněžíková. Sošky za výrazné umělecké počiny pořadatelé předají 31. srpna v ostravské Aule Gong. Novinářům to dnes řekl Aleš Honus z pořádající společnosti ProJantar. Akce se původně měla konat na jaře. Už podruhé ji ale organizátoři kvůli epidemii koronaviru přesunuli na letní měsíce.

Cena Jantar (foto Ceny Jantar)
Cena Jantar (foto Ceny Jantar)

„Stejně jako loni, i letos předpokládáme, že srpnový termín nám umožní galavečer uspořádat bez větších omezení. Všechna platná protiepidemiologická nařízení dodržíme,“ uvedl Aleš Honus. Dodal, že čtvrtý ročník udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar bude specifický v tom, že se kvůli pandemické přestávce nebudou oceňovat jevištní výkony v divadlech. Rozdány budou sošky v kategoriích literatura, hudba, výtvarné umění, dvě sošky pořadatelé udělí za celoživotní přínos a udělena bude také mimořádná cena za nejlepší divadelní on-line počin.

Pořadatelé již zveřejnili téměř kompletní program, ve kterém nechybějí jak někteří z nominovaných umělců, tak umělci, kteří cenu získali loni. „Z loňských vítězů se můžou návštěvníci těšit na vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která zvítězila v kategorii opera/ženy, tak na písničkáře Tomáše Kočka, která si odnesl sošku v kategorii Interpret roku,“ řekl.

Z letošních nominovaných pak svou účast a vystoupení potvrdili Jaromír Nohavica či klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Seznam vystupujících doplňují například první dáma ostravského muzikálu Hana Fialová, operní pěvkyně Simona Mrázová či Koncertní sbor Permoník, který některé z vystupujících doprovodí. I letos bude na pódiu přítomen dvacetičlenný orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Žídka.

„V divadelních oborech nominace letos vyhlášeny nebudou kvůli uzavření divadel po velkou část roku 2020. Jevištní výkony v činohře, opeře, muzikálu a baletu budou poroty hodnotit až v příštím roce, přičemž posuzovat se bude období dvou let,“ dodal. Pořadatelé však chtějí letos udělit mimořádnou cenu za nejlepší divadelní on-line aktivity v období pandemie.

Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. O laureátech těchto dvou cen rozhodne odborné kolegium. Program bude přístupný pro veřejnost, vstupenky jsou již v prodeji.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments