Na Hudebním festivalu Znojmo zazní v Česku dosud neznámé oratorium Juditha Triumphans

Dvacátý ročník Hudebního festivalu Znojmo s podtitulem „Hudba a vítězství" přinese poprvé v historii dvě opery ve vlastní produkci, tři výroční koncerty mapující historii festivalu i koncert na vodě či ve slaměném amfiteátru. Představí také v Česku neznámé oratorium Juditha Triumphans. Jubilejní dvacátý ročník startuje už 10. července 2024 a potrvá téměř až do konce měsíce.
Hudební festival Znojmo (zdroj Hudební festival Znojmo)
Hudební festival Znojmo (zdroj Hudební festival Znojmo)

Vrcholem letošního programu Hudebního festivalu Znojmo bude ve světě velmi oblíbené, v Česku však dosud opomíjené dramatické oratorium Juditha Triumphans od Antonia Vivaldiho. „Jediné dochované Vivaldiho oratorium, Juditha Triumphans, svébytným způsobem vypráví dramatický starozákonní příběh o hebrejské vdově, která prostřednictvím lsti zachrání svůj národ před zkázou. Je to však spíše oratorní thriller, pod jehož duchovní slupkou se skrývá sex a násilí. Vivaldi obsadil všechny postavy – mužské i ženské – striktně ženskými hlasy, což jakoby dávalo zapomenout na stereotypní pojetí vztahů mezi muži a ženami a obnažovalo jednání postav v jejich čistotě a přímočarosti,“ říká režisér opery Tomáš Ondřej Pilař.

„Juditha Trimphans je nádherné oratorium s dramatickým dějem. Antonio Vivaldi psal dílo pro studentské prostředí, konkrétně pro dívčí sirotčinec Ospedale della Pietà, kde působil. Tento benátský ústav měl sbor i orchestr vysoké úrovně, a všechna sóla i sbor jsou obsazena pouze ženskými hlasy, jak tomu bylo při prvním provedení v roce 1716. Diváci se také mohou těšit na mnoho atypických zvuků a hudebních nástrojů,“ přibližuje dílo umělecký ředitel a dirigent Roman Válek.

Oratorium na text Giacoma Cassettiho z roku 1716 je napsáno pro pět sólistek, orchestr a sbor. Příběh se odehrává v době, kdy asyrský král Nabuchodonozor vysílá svou armádu, vedenou generálem Holofernem, proti Izraeli. Armáda obléhá město Bethulia, kde mladá židovská vdova Judith žádá generála o milost. Holofernes se do ní zamiluje, ale po opojné hostině usíná. Judith ho ve spánku zabíjí, uprchne a triumfálně se vrací do Bethulie.

Unikátní bude také silné ženské obsazení titulních rolí. V hlavní roli Judithy se představí současná česká mezzosopránová hvězda barokní hudby Dagmar Šašková. Jako sólistka aktuálně spolupracuje se soubory Centra barokní hudby ve Versailles, Akadêmia, Correspondances, Il Festino, La Fenice, La Rêveuse, Le Concert brisé, Les Paladins, Pygmalion, Le Poème Harmonique, Sagittarius a taktéž s pražským souborem Musica Florea.

V roli asyrského generála Holoferna se představí švédská operní hvězda, mezzosopranistka Malena Ernman, která se pohybuje nejen v oblasti klasické hudby, má ale blízko i k šansonu, popu a rocku. Vystupovala na mnoha významných pódiích – jako Opera Paris, Staatsoper Berlin, Theater an der Wien, Oper Frankfurt ad. Spolupracovala s předními dirigenty (G. Dudamel, D Barenboim) a hudebními tělesy (Stockholm Royal Symphonic Orchestra, Zurich Tonhalle Orchestra).

Antonio Vivaldi: Juditha Triumphans
Oratorium na text Giacoma Cassettiho z roku 1716 pro 5 sólistek, orchestr a sbor

Premiéra 25. 7. 2024 ve znojemském Domečku

Obsazení
Juditha (mezzosoprán), mladá vdova: Dagmar Šašková
Holofernes (mezzosoprán), asyrský generál: Malena Ernman
Vagaus (soprán), Holofernův zeman: Doubravka Součková
Abra (soprán), služebná Judithy: Maya Amir
Ozias (mezzosoprán), velekněz z Bethulie: Monika Jägerová

Režie: Tomáš Ondřej Pilař
Dirigent: Roman Válek
Orchestr a sbor: Czech Ensemble Baroque

Na koncertech a operních představeních Hudebního festivalu Znojmo se návštěvníci mohou těšit na degustaci vín místních vinařů v ceně vstupenky. Informace o festivalu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments