Na nové varhany do Betlémské kaple se vybralo 500 tisíc, potřeba je 12 milionů

Ve sbírce na nové varhany do Betlémské kaple, kterou vyhlásil Spolek absolventů a přátel Českého vysokého učení technického, se od loňského října shromáždilo více než půl milionu korun. Sbírka bude pokračovat do vybrání dvanácti milionů korun potřebných k zakoupení originálních píšťalových varhan místo současných digitálních.

Betlémská kaple je reprezentativním místem ČVUT, které ji od roku 1987 spravuje. Na své náklady ji zrekonstruovalo a zpřístupnilo veřejnosti. Vedle akcí této univerzity se zde konají také například akce úřadu vlády nebo slavnostní bohoslužby Církve československé husitské.Současné varhany jsou vzhledem k rozlehlosti a majestátnosti prostoru považovány za nedostačující. Tváří sbírky na ty nové je architektka a absolventka ČVUT Eva Jiřičná.

Zatím přispívají zejména jednotlivci, seznam všech mecenášů ke zveřejněn na webu sbírky. „Významnou roli v získávání finančních příspěvků má nejen akademická obec, ale zejména absolventi a spolupracující firmy, které svým příspěvkem vyjadřují zájem podporovat nejen studijní, vědecké a výzkumné aktivity ČVUT, ale také aktivity kulturní a společenské,“ uvedl v tiskové zprávě rektor ČVUT Petr Konvalinka. Sám se stal jedním z prvních dárců, přispěl částkou 50.000 korun.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky