Na Orlí má premiéru Gluckův Orfeus

Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka má dnes premiéru v Divadle na Orlí, studentské scéně Janáčkovy akademie múzických umění. Mladí divadelníci chtějí svěžím způsobem pohlédnout na vídeňskou verzi z roku 1762. Operu znovu uvedou také v neděli. Divadlo na Orlí tak uzavírá aktuální sezonu.

Divadlo na Orlí Brno (foto archiv)
Divadlo na Orlí Brno (foto archiv)

Na představení se podílejí dvě desítky studentů hudební i divadelní fakulty. „Pokusíme se vytvořit společný projekt, který bude rozvíjet principy fyzického divadla v opeře a zdokonalovat práci s operní hudbou i samotné fyzické jednání herce. Operní pěvec a činoherní herec tak budou moci propojit své dosavadní studiem nabyté zkušenosti do jednotného divadelního útvaru,“ popsal režisér Marek Mokoš.

Ch.W.Gluck: Orfeus a Eurydika - foto ze zkoušky - Divadlo na Orlí 2016 (zdroj FB)
Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika  – foto ze zkoušky – Divadlo na Orlí 2016 (zdroj FB)

Příběh lásky pěvce Orfea a Eurydiky, která překoná i smrt, je dobře známý. Mladí divadelníci ovšem nechtějí lásku zobrazovat jako růžový sentiment, ale jako zkoušku a bolest, která vede k očištění. Chtějí se dotknout problematiky vztahů v dnešním světě a otevřít téma nefungujících manželství, zmiňují dokonce „krizi lásky“.

Německý skladatel Gluck žil v letech 1714 až 1787. Má vazby k Čechám, kde prožil mládí. V Praze studoval a později působil jako kapelník. Jinak se uplatnil v Itálii, Paříži a zejména ve Vídni. Je autorem více než sta oper. Jeho Orfeus je považován za počátek novodobého vývoje žánru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat