Na Orlí má premiéru Gluckův Orfeus

Orfeus a Eurydika Christopha Willibalda Glucka má dnes premiéru v Divadle na Orlí, studentské scéně Janáčkovy akademie múzických umění. Mladí divadelníci chtějí svěžím způsobem pohlédnout na vídeňskou verzi z roku 1762. Operu znovu uvedou také v neděli. Divadlo na Orlí tak uzavírá aktuální sezonu.

Divadlo na Orlí Brno (foto archiv)
Divadlo na Orlí Brno (foto archiv)

Na představení se podílejí dvě desítky studentů hudební i divadelní fakulty. „Pokusíme se vytvořit společný projekt, který bude rozvíjet principy fyzického divadla v opeře a zdokonalovat práci s operní hudbou i samotné fyzické jednání herce. Operní pěvec a činoherní herec tak budou moci propojit své dosavadní studiem nabyté zkušenosti do jednotného divadelního útvaru,“ popsal režisér Marek Mokoš.

Ch.W.Gluck: Orfeus a Eurydika - foto ze zkoušky - Divadlo na Orlí 2016 (zdroj FB)
Ch. W. Gluck: Orfeus a Eurydika  – foto ze zkoušky – Divadlo na Orlí 2016 (zdroj FB)

Příběh lásky pěvce Orfea a Eurydiky, která překoná i smrt, je dobře známý. Mladí divadelníci ovšem nechtějí lásku zobrazovat jako růžový sentiment, ale jako zkoušku a bolest, která vede k očištění. Chtějí se dotknout problematiky vztahů v dnešním světě a otevřít téma nefungujících manželství, zmiňují dokonce „krizi lásky“.

Německý skladatel Gluck žil v letech 1714 až 1787. Má vazby k Čechám, kde prožil mládí. V Praze studoval a později působil jako kapelník. Jinak se uplatnil v Itálii, Paříži a zejména ve Vídni. Je autorem více než sta oper. Jeho Orfeus je považován za počátek novodobého vývoje žánru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat