Na plzeňské jeviště se po téměř padesáti letech vrátí Italka v Alžíru

Téměř po padesáti letech se na jeviště Divadla J. K. Tyla vrátí jedna z nejhranějších oper Gioacchina Rossiniho Italka v Alžíru, jež se pyšní skvělou hudbou i vtipnou dějovou zápletkou. Nová inscenace v režii Jakuba Hliněnského a v hudebním nastudování Jiřího Štrunce se divákům poprvé představí v sobotu 5. června 2021 ve Velkém divadle, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.

Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Jana Piorecká, Daniel Matoušek (foto Martina Root)
Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Jana Piorecká, Daniel Matoušek (foto Martina Root)

Světová premiéra této komické opery se odehrála 22. května 1813 v benátském Teatro San Benedetto a traduje se, že Rossini ji složil v šibeničním termínu 27 dní. Autorem libreta je italský básník a libretista Angelo Anelli a má se za to, že Anelli se nechal inspirovat skutečným životním příběhem Miláňanky Antonietty Frapolli-Suini, unesené a prodané do harému alžírského beje Mustafy. Antonietta se po třech letech dokázala vrátit do Itálie, ale o svém pobytu v harému nikdy nechtěla mluvit.

Děj opery zavede diváky do exotického Alžíru, kde Mustafa znuděný životem a svou ženou Elvírou touží po krásné Italce Isabelle. Ta je ovšem snoubenkou před časem zajatého Lindora, který slouží právě Mustafovi. Po nečekaném shledání Isabella a Lindoro vymyslí plán, jak společně uniknout a zamířit zpátky k italským břehům.

„Protože opravdu komických oper je jako šafránu, není divu, že se Italka v Alžíru vrací na plzeňské jeviště. Posluchače a diváky jistě zaujmou nejen krásné árie, ale i vtipné ansámbly a rozsáhlá finále jednotlivých dějství, stejně jako situační komika,“ komentuje Rossiniho dílo dramaturg Zbyněk Brabec. „Jsem rád,“ doplňuje dirigent Jiří Štrunc, „že tuto svěží operu, kterou Rossini vytvořil v pouhých 21 letech a naplnil ji bezstarostnou, jiskřivou hudbou, můžeme inscenovat právě v této složité době. Věřím, že v ní najdou potěšení, laskavost a optimismus i ti, kterým epidemie nejcitelněji zasáhla do jejich životů.“

Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Pavel Klečka, Pavol Kubáň (foto Martina Root)
Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Pavel Klečka, Pavol Kubáň (foto Martina Root)

Inscenaci se souborem opery připravil mladý zpěvák a režisér Jakub Hliněnský, kterého mohou plzeňští diváci znát z mnoha sólových operních i operetních rolí. V minulosti pro Divadlo J. K. Tyla režíroval titul Papageno v kouzelném lese, který se zařadil mezi nejoblíbenější dětské inscenace na Malé scéně DJKT. „Italka v Alžíru je komická opera, takže se nabízela otázka, jakým způsobem ji mám uchopit. Nechtěl jsem ji zjednodušit na prvoplánovou ‚řachandu‘, ale využít a maximálně vytěžit dle mého názoru dobře napsaný příběh,“ říká Jakub Hliněnský. „Mým cílem je přinést na jeviště svěží operu s množstvím komických situací, které ale vycházejí z příběhu.“ Atraktivnost titulu podtrhne exotická scéna a kostýmy Aleše Valáška a choreografie Martina Šintáka.

Krásnou Isabellu ztvární Michaela Zajmi v alternaci s Janou Pioreckou, jako Lindoro se představí Tomáš Kořínek nebo Daniel Matoušek, toužícím Mustafou bude Pavel Klečka nebo Jiří Sulženko. V dalších rolích se mohou diváci těšit na Lucii Kaňkovou, Zuzanu Kopřivovou, Ivanu Šakovou, Petru Vondrovou, Michaela Kubečku, Jevhena Šokala, Jiřího Hájka či Pavola Kubáně.

První uvedení před diváky bude v sobotu 5. června 2021 ve Velkém divadle. Slavnostní premiéra je naplánována na pátek 10. září 2021 ve Velkém divadle

Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Jana Piorecká (foto Martina Root)
Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Italka v Alžíru: Jana Piorecká (foto Martina Root)

Gioachino Rossini – Italka v Alžíru

Hudební nastudování: Jiří Štrunc
Dirigenti: Jiří Petrdlík / Jiří Štrunc
Režie: Jakub Hliněnský
Scéna, kostýmy a projekce: Aleš Valášek
Světelný design: Jakub Sloup
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Jakub Zicha
Choreografie: Martin Šinták
Hudební příprava: Maxim Averkiev, Martin Marek

Isabella: Jana Piorecká / Michaela Zajmi
Mustafa: Pavel Klečka / Jiří Sulženko
Lindoro: Tomáš Kořínek / Daniel Matoušek
Elvíra: Lucie Kaňková / Zuzana Kopřivová
Taddeo: Jiří Hájek / Pavol Kubáň
Haly, velitel alžírských korzárů: Michael Kubečka / Jevhen Šokalo
Zulma: Ivana Šaková / Petra Vondrová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments