Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Na Smíchově zazní hudba českých a japonských skladatelů mladé generace
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaPR ZprávySoudobá HudbaZ domova

Na Smíchově zazní hudba českých a japonských skladatelů mladé generace

Hudba českých a japonských skladatelek a skladatelů mladé generace zazní v charismatickém prostoru bývalého kláštera sv. Gabriela na Smíchově. K Orchestru BERG, který letos slaví 25. narozeninovou sezónu, se připojí ti nejlepší světoví hráči na japonskou flétnu šakuhači, společně představí dvě české a dvě světové premiéry. Před koncertem se uskuteční komentovaná prohlídka unikátního klášterního komplexu, který je jednou z nejcennějších památek beuronského stylu na světě.

Eva KesslováPR
Publikováno 22/06/2025
sdílejte:
4 minut čtení
sdílejte:
Lucie Páchová (foto Karel Šuster)
Lucie Páchová (foto Karel Šuster)

Pár minut z centra Prahy trvá cesta do bývalého benediktinského kláštera, který se příliš brzy po svém vzniku stal na celé století sídlem České pošty a v budoucnu má sloužit jako hotel. Nyní tato budova zažívá ojedinělé období, kdy v něm opět sídlí umění – ateliéry tu mají výtvarníci, konají se tu představení, koncerty a další kulturní akce. V pondělí 23. června 2025 tu od 20:00 hodin zazní hudba skladatelek Lucie Páchové (CZ) a Sachie Kobayashi (JP) a jejich vrstevníků Michala Prokopa (CZ) a Yuki Nakahashiho (JP). „České skladby zazní ve světové premiéře, Lucie i Michal dostali příležitost pracovat se skutečnými mistry flétny šakuhači, členy The Shakuhachi 5. Za jejich přítomnost v Praze vděčíme International Shakuhachi Festival Prague, který je naším partnerem už od roku 2016,“ říká Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG. Jeho umělecký ředitel a šéfdirigent Peter Vrábel dodává: „Hudba mladé japonské generace je fascinující, potkávají se v ní japonský a evropský kulturní prostor. Sachie i Yuki studovali a sídlí v Paříži, kde prošli těmi nejprestižnějšími hudebními institucemi.“ Díky komentované prohlídce se návštěvníci koncertu mohou blíže seznámit s celým objektem bývalého kláštera, v němž se poslední předprázdninová akce Orchestru BERG koná.

Nová inscenace inspirovaná románem Věřit v šelmy francouzské antropoložky Nastassji Martin spojuje originální hudební jazyk skladatele Petra Hory s imaginací a kreativitou režiséra Jiřího Austerlitz Adámka a jeho divadelním voiceband souborem Boca Loca Lab. Společně s Orchestrem BERG vtahují posluchače – diváka do snově fantaskního, emocionálního světa.

„Volně jsme vyšli z autobiografického románu Věřit v šelmy. V něm se francouzská antropoložka Nastassja Martin vyrovnává s osudovou událostí, kdy ji při terénním výzkumu mezi domorodými kmeny na Aljašce napadl medvěd. Její zpověď přechází od analytického popisu událostí až na hranici snu a mýtu,“ uvádí režisér Austerlitz Adámek, který skladatele na knížku upozornil. „Z literární předlohy jsem se zaměřil na linii mimo-rozumových procesů, kdy po napadení v ženě zůstává kus šelmy a v šelmě kus ženy, mísí se tu civilizační a animální prvky,“ dodává skladatel Petr Hora. Ten ve své tvorbě již několik let zkoumá nejrůznější podoby hlasového projevu. Z románu společně s režisérem vybrali jen několik vět – ty se vzápětí rozpadají a vytvářejí fascinující krajinu zvuků, kterou společnými silami naplňují zpěvačky, herečky i hudebníci. Premiéra pro abonenty se uskuteční v pondělí 8. září 2025 od 20:00 hodin v divadle Alfred ve dvoře, premiéra pro veřejnost bude o den později.

Letošní sezóna Orchestru BERG je skutečně nabitá. Vznikla například celovečerní prostorová kompozice pro katedrálu sv. Víta, chystá se nová inscenace hudebního divadla, chybět nebude ani oblíbený formát Slyšet 2x nebo cenami ověnčená série poledních happeningů Hudba k siréně. Žhavé hudební novinky zazní ve Studiu Hrdinů, Českém muzeu hudby, v čisté architektuře Fakulty humanitních studií nebo v komorním prostoru divadla Alfred ve dvoře. „Sezónu v prosinci zakončíme výjimečnou akcí. V DOX+ ve světové premiéře zazní pětadvacet nových kompozic, hudebních pozdravů od dvaceti pěti českých skladatelek a skladatelů,“ těší se Eva Kesslová, ředitelka Orchestru BERG.

TémataOrchestr Berg
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Sergio Méndez Romero, první sólista olomouckého baletu (foto Kristýna Housková) Sergio Méndez Romero: Nejdůležitější je myšlenka, estetika pak přijde sama
Další článek Georg Friedrich Händel: Julius Caesar v Egyptě, 19. června 2025, Národní divadlo moravskoslezské – Franko Klisović (foto Martin Popelář) Operní panorama Heleny Havlíkové (526) – V ostravském Caesarovi zvítězil Ptolemaios
5 1 hlasovat
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up