Na Strunách podzimu vystoupil jazzový pianista Ahmad Jamal

Program devatenáctého ročníku festivalu Struny podzimu pokračoval nedělním koncertem, kdy ve vyprodaném pražském Rudolfinu vystoupil legendární jazzový pianista Ahmad Jamal. Umělec, který bez problémů zvládl ve svých osmdesáti čtyřech letech devadesátiminutové vystoupení bez přestávky, zahrál především skladby ze svého posledního alba Saturday Morning. Publikum, které často už pasáže jednotlivých skladeb odměňovalo potleskem, ocenilo na závěr umělce velkým aplausem. Vystoupení si nenechala ujít řada osobností tuzemské hudby, mimo jiné dorazil například Martin Kratochvíl, vedoucí uznávaného souboru Jazz Q. Jamal svou hudbu, v níž do originálního stylu smíchal prvky od swingu přes bebop až po elektronický či moderní jazz, vystoupil společně s kontrabasistou Jamesem Cammackem, bubeníkem Herlinem Rileym a perkusistou Manolo Badrenou. Vedle hudby došlo i na různé žerty, například když Badrena rozesmál spoluhráče i publikum imitací vyzvánění mobilu.

Jamal, kterého renomovaný kritik Stanley Crouch označil jako “nejdůležitější osobnost poválečného jazzu po Charlie Parkerovi“, přistupoval ke svým spoluhráčům jako k orchestru, který diriguje zpoza klavíru. „Každá sestava musí být nějakým způsobem dirigována, ať už se skládá ze dvou nástrojů nebo ze sta,” uvedl v jednom z rozhovorů hudebník, který byl uveden do Síně slávy amerického jazzu i Downbeatu.

Jsem velmi vděčný za svůj dlouhý věk. A stále se těším na další nové podněty. Každý den je pro mne novým objevem, a to je to, co dělá náš život zajímavější,” podotkl Jamal, který za téměř šedesát let vydal více než šest desítek alb.

Žánrově pestrý festival nabídne ještě například společný koncert pianisty Brada Mehldaua a mandolinisty Chrise Thileho či první dámy flamenka Estrelly Morente. Na závěrečné klubové noci festivalu Struny podzimu Spotlight se představí 12. listopadu v klubu Roxy mladé talenty ze zahraničí i domácí scény.

Foto Struny podzimu

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na