Na varhany v Obecním domě zahraje Zuzana Ferjenčíková

Ve Smetanově síni Obecního domu se v sobotu 23. března 2024 představí slovenská varhanice Zuzana Ferjenčíková. Pro svůj dopolední recitál vybrala skladby Petra Iljiče Čajkovského, Franze Liszta, Bohuslava Martinů a Jeana Guillou. Předvede také své improvizační umění.
Zuzana Ferjenčíková (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)
Zuzana Ferjenčíková (zdroj Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK)

„Pro tento koncertní program jsem vybrala díla skladatelů, ke kterým mám dlouhodobý a vřelý vztah jako interpret: jsou to Franz Liszt a můj učitel Jean Guillou, jejichž hudba je ve své podstatě hluboce lidská, a zároveň hudebně inspirativní, fascinující a virtuózní. Tato díla jsem spojila se skladbami slovanského charakteru a původu. Čajkovského Polonéza z opery Evžen Oněgin otevírá koncert. Skladbu Bohuslava Martinů Variace na slovenskou lidovou píseň, kterou napsal původně pro violoncello a klavír, jsem při příležitosti tohoto koncertu v Praze přepsala pro varhany sólo, jako Slovenka pro publikum v Česku. Na závěr koncertu budu improvizovat na témata z publika,“ říká Zuzana Ferjenčíková.

Těžištěm zájmu slovenské varhanice, klavíristky a skladatelky Zuzany Ferjenčíkové je hudba romantismu, především pak dílo Franze Liszta. Uvedla také premiéry několika současných slovenských skladatelů. Mimořádný význam pro ni měla spolupráce a studium u Maestra Jeana Guillou v Paříži. Během své kariéry získala několik ocenění na mezinárodních soutěžích a je první ženou, která vyhrála prestižní soutěž ve varhanní improvizaci v holandském Haarlemu (2004). Pravidelně vede mistrovské kurzy a působí jako členka poroty na mezinárodních varhanních soutěžích. V září 2021 přijala funkci profesorky hry na varhany na Codarts University for the Arts v Rotterdamu.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Na Lazarovu sobotu 2024 usedne k varhanám ve Smetanově síni poprvé veliká osobnost slovenského varhanního umění Zuzana Ferjenčíková. Je žačkou legendárního Jeana Guillou, působila na dvou důležitých varhanních postech ve Vídni a od roku 2014 působí ve francouzském Montpellier. Kromě toho všeho je zakladatelkou a prezidentkou společnosti Franze Liszta ve Vídni a konečně také pozoruhodnou skladatelkou, čímž se podoba nádherného programu kompletně vysvětluje. Jen ještě dodejme, že je autorkou aranží děl Čajkovského a Martinů. U Martinů pak bude svou aranž, při příležitosti Roku české hudby, uvádět vůbec poprvé.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments