Náročná sezona se třinácti premiérami přinesla Moravskému divadlu ovoce

Moravské divadlo Olomouc uvedlo v sezoně 2022/2023 třináct premiér, na nichž se podíleli přední čeští i zahraniční tvůrci jako třeba David Drábek, Pavel Khek, Daniela Špinar, Jiří Havelka či Riccardo De Nigris a Giorgio Madia. Sezona byla pro divadlo náročná nejen počtem premiér a vysokou inflací, jež ovlivnila nákupní chování, ale také zdražováním energií, a především neudržitelnou finanční situací, která se stala předmětem diskusí a politických jednání. Navzdory všem okolnostem se celková návštěvnost dostala na téměř 102 tisíc, tedy počet diváků se vrátil na dobu před covidem. Průměrná návštěvnost dosáhla 83 % a návštěvnost open air festivalu dokonce 92 %.
Béla Bartók: Modrovousův hrad, Zoltán Kodály: Tance z Galanty, sbory pro mužské hlasy – Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
Béla Bartók: Modrovousův hrad, Zoltán Kodály: Tance z Galanty, sbory pro mužské hlasy – Moravské divadlo Olomouc (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Představení Moravského divadla navštívilo v sezoně 2022/2023 101.700 diváků, přičemž průměrná návštěvnost se dostala na 83 %. K nejvíce navštěvovaným premiérovým titulům patřily Hello, Dolly!, Rusalka a Manon Lescaut. V celkovém repertoáru se pak jednalo o balet Louskáček – kouzelný příběh a činohry Sluha dvou pánů a Nedotknutelní.

Mezi významné milníky sezony patří zářijové obdržení Ceny primátora za velkolepou inscenaci Rok na vsi, uvedenou na jaře 2022, na níž se podílely všechny tři soubory. Dalším úspěchem bylo bezesporu udělení Ceny Thálie v kategorii balet, tanec a pohybové divadlo tanečníku Sergiu Méndezi Romerovi. Rekordní byla také návštěvnost open air festivalu Moravské divadelní léto, který se konal od 15. do 28. června ve Smetanových sadech, na nějž zavítalo 4.500 diváků a průměrná návštěvnost dosáhla 92 %.

„Jsem upřímně hrdý na to, co se nám v této sezóně podařilo, zejména pak na rozmanitost dramaturgie, kterou se nám za poslední sezonu podařilo naplnit, a diváci tak u nás mohli zhlédnout díla od těch řekněme klasických až po autorská či v inovativní adaptaci. Věřím, že kromě perfektního výkonu našich umělců i celého zázemí divadla to byl právě i výběr kvalitních inscenátorů, který k nám návštěvníky přilákal. Rád bych divákům poděkoval, že nás podpořili i v této nelehké době a našli si cestu zpět do divadla v tak hojném počtu a věřím, že tomu tak bude i nadále. Myslím, že je to ten nejlepší argument do všech debat o budoucnosti kultury v Olomouci,“ sdělil David Gerneš, ředitel Moravského divadla a dodává: „Byla to pro nás nesmírně náročná sezona a já bych chtěl všem zaměstnancům od krejčoven, dílen, vlásenkárny, techniky, přes herce, tanečníky, hudebníky, zpěváky, až po pokladní, prostě celému divadlu poděkovat za péči, kterou našim inscenacím a divákům věnovali.“

Sezonu hodnotí jako úspěšnou i šéf souboru baletu Jan Fousek. „Máme za sebou dvě úspěšné premiéry – Ivana Hrozného, jehož volba byla v té době do jisté míry riskantní, a Bolero & Carmen, což byla premiéra, která prošla tzv. na poslední chvíli kompletní obměnou inscenačního týmu. Přesto se obě inscenace, které připravili Libor Vaculík a Riccardo De Nigris spolu s Giorgiem Madiou, setkaly s vřelým ohlasem diváků i kritiků. Podíleli jsme se také na třech premiérách operního souboru – Hello, Dolly!, Rusalce a opeře Modrovousův hrad s podtitulem Tance z Galanty / Sbory pro mužské hlasy,“ uvedl Fousek.

Další „highlight“, který si připsal baletní soubor, bylo udělení Ceny Thálie. „Těšili jsme se z obrovského úspěchu tanečníka Sergia Méndeze Romera, který získal Cenu Thálie za ztvárnění role On v inscenaci Sólo pro tři a pozornost kulturní obce se tak upřela právě na Olomouc,“ sdělil Jan Fousek a dodává, že soubor je aktivní také v pořádání doprovodných akcí. „Uspořádali jsme dva baletní galavečery, jeden na jevišti Moravského divadla a druhý na letní scéně ve Smetanových sadech. Nemalou měrou jsme oživili i program Ateliéru MDO, díky tanečním dílnám, workshopům, otevřeným zkouškám nebo dramaturgickým úvodům, kterých se pravidelně účastníme.“

„V samém závěru sezóny jsme ještě vycestovali na festival do maďarského Visegrádu s představením Krvavá svatba, jehož uvedením jsme se s touto inscenací rozloučili. Pokračujeme ve spolupráci s Baletním studiem při MDO a prohlubujeme spolupráci s Taneční konzervatoří Brno, jejíž další dva studenti nastoupí od nové sezóny do angažmá právě k nám,“ nastínil vyhlídky na další sezonu Jan Fousek.

Soubor opery a operety uvedl v sezoně celkem pět premiér, z toho tři vznikaly pod novým vedením v čele s šéfkou Veronikou Kos Loulovou. „Sezona 2022/2023 byla v Moravském divadle naší první. Jsme velmi vděčné za to, jak nás celý soubor přijal a také a za to, že naše pozvání ke spolupráci zase přijaly velké osobnosti českého divadla. Podařilo se nám rozvířit vody inscenací Rusalka, kterou režírovali CABANI. O této inscenaci se mluví po celé republice a otevírá tolik potřebnou diskusi. Bývalá šéfka činohry Národního divadla Daniela Špinar špičkově zrežírovala intimní operu Modrovousův hrad, která získala uznání u odborné i laické veřejnosti. Určitě je důležité zmínit jméno Jiřího Havelky, který se ujal společně s šéfkou opery a operety Veronikou Kos Loulovou režie Mozartovy opery Titus. Jiří Havelka zároveň zcela poprvé v kamenném divadle režíroval operu,“ zhodnotila sezonu dramaturgyně opery a operety Vilma Bořkovec.

Velký ohlas zaznamenaly hudební pohádky Miniopery od autorů Uhlíře a Svěráka, na nichž se kromě pěvců a orchestru podílí děti z Baletního studia při Moravském divadle Olomouc a členové Dětského pěveckého sboru BoDo centrum.

V koprodukci Vzletu, Divadla Vosto5, Moravského divadla Olomouc a RUN OPERUN vznikl na objednávku české vlády projekt Zabijačka. „Za velký úspěch považujeme uvedení autorské opery Zabijačka, kterou napsali a režírovali Veronika Kos Loulová a Jiří Havelka, jež slavnostně zakončila naše předsednictví v Radě Evropské unie,“ uvedla dále Bořkovec.

Novinkou, kterou si soubor připravil, byly komorní koncerty představující hráčky a hráče orchestru Moravského divadla. „Rádi bychom poděkovali orchestru, protože každý měsíc plní hlediště na koncertech ve Vile Primavesi, na něž máme skvělé ohlasy. Reflektování sezony nás v souboru teprve čeká, ale už teď víme, že jsme na tuto sezonu pyšní a že nás mnohé naučila,“ dodala závěrem Bořkovec.

Ateliér MDO se za sezónu 2022/2023 snažil ještě více přiblížit divákům a ukázat jim divadlo z jiného úhlu pohledu. Od ledna 2023 převzaly po Janě Posníkové vedení Ateliéru MDO Petra Slezáčková spolu s hlavní divadelní lektorkou Evou Krupařovou. „Pravidelnou součástí vybraných představení se staly dramaturgické úvody či besedy po představení, na kterých se diváci mohou dozvědět fakta o inscenaci, tvůrčím týmu či zajímavosti ze zkoušek. Dále jsme realizovali řadu workshopů a dílen, ve kterých si účastníci vyzkoušeli zpěv, step, žonglování, herectví, rétorické dovednosti či tvůrčí psaní. Baletní dílny byly zaměřené na jednotlivé baletní inscenace, kde se účastníci dozvěděli různé zajímavosti a zároveň si vyzkoušeli praktickou stránku baletu,“ přiblížila divácky oblíbené aktivity Ateliéru MDO Petra Slezáčková.

„Velký úspěch zaznamenaly otevřené zkoušky, kdy se lidé mohli podívat na samotný proces zkoušení inscenace, který jinak nemají možnost zažít. Následovaly diskuse s tvůrci, například Danielou Špinar, Riccardem De Nigrisem, Jiřím Havelkou, Veronikou Kos Loulovou, Davidem Drábkem či Romanem Venclem,“ zhodnotila nový formát Slezáčková a dodává, že letní novinkou je první audiowalk Moravského divadla s názvem Po stopách divadla, který Ateliér vytvořil spolu s herci a je možné jej zakoupit v aplikaci TourStories.

Nákupní chování diváků se vlivem předchozí pandemie a aktuální vysoké inflace proměnilo. „Mám velkou radost, že se k nám diváci vrací, i když zaznamenáváme jisté rozdíly oproti předchozím letům. Mnohem více diváků například nakupuje vstupenky na poslední chvíli. Pro obchodní oddělení je taková nepředvídatelnost složitější pro plánování podpůrných a marketingových aktivit. Naproti tomu, silnou základnu tvoří předplatitelé v 15 abo skupinách. Roli u nich určitě hraje cena, která je v rámci předplatného stále nejvýhodnější,“ uvedl vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný.

Moravské divadlo je aktivní také na poli společenské odpovědnosti. Před Vánoci uspořádalo benefiční akci Zahrajte si na Ježíška, kde lidé mohli nakoupit dárkové divadelní šeky pro klienty, zdravotně či jinak znevýhodněné osoby, olomouckých neziskových a příspěvkových organizací. Letos v létě se uskuteční Divadlo hrou s Koločavou, projekt, který pořádá nezisková organizace PŘES HRANICE EU, z. s. ve spolupráci s Moravským divadlem a Divadlem Drak. Od 27. července do 5. srpna připraví divadelní lektorky z obou divadel interaktivní workshop pro děti v Zakarpatské Koločavě, které zde byly s rodinami přestěhované z válkou postižených oblastí. Cílem projektu, který je zaměřen na hudební pohádky Miniopery, je hravou formou usnadnit začlenění těchto dětí do místní komunity a prostředí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments