Národní divadlo Brno představilo novinky na sezonu 2022/2023

Národní divadlo Brno představilo na tiskové konferenci novinky pro sezonu 2022/2023. Bilancovalo i rok 2021, který zásadně ovlivnila (stejně jako rok předchozí) pandemie nemoci covid-19. Zatímco v roce 2020 zažilo divadlo alespoň první dva měsíce normálního, respektive vysoce růstového provozu a naivní nádech v prvních podzimních měsících, byl celý rok 2021 poznamenán vládními restrikcemi, které na kulturní sektor dopadly mimořádně tvrdě.
Národní divadl Brno – tisková konference k sezoně 2022/2023 (zdroj Národní divadlo Brno)
Národní divadl Brno – tisková konference k sezoně 2022/2023 (zdroj Národní divadlo Brno)

Národní divadlo Brno připravilo pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nevhodnější čas začátku představení. Velkou výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat.

Sezonní předplatné je v prodeji od 17. března do 30. září 2022 a od listopadu bude možné zakoupit předplatné „Vánoční dárek“. 7. září 2022 od 18:00 hodin se uskuteční Zahajovací open air koncert na piazzetě před Janáčkovým divadlem.

Ve dnech 2. až 20. listopadu 2022 se uskuteční festival Janáček Brno 2022, kde se sejde česká dirigentská špička – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović, Diváky opět čeká nabitý program v podání předních operních domů, režisérů a interpretů.  Osmý ročník festivalu Janáček Brno 2022 nese velmi výstižné téma „QUO VADIS“ a bude zahájen premiérou Janáčkovy opery Z mrtvého domu v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jakuba Hrůši v provedení souboru Janáčkovy opery NdB. Opera bude uvedena společně s Janáčkovou Glagolskou mší ve scénickém pojetí. Grand Théâtre de Genève přijede s inscenací Káti Kabanové režisérky Tatjany Gürbaca v hudebním nastudování Tomáše Netopila. Pražské Národní divadlo pak předvede zpracování téže opery, za kterým stojí režisér Calixto Bieito a dirigent Jaroslav Kyzlink. Diváky tak čekají dva velmi zajímavé interpretační pohledy.

Další výjimečné představení předvede Velšská národní opera, která přiveze Věc Makropulos v režii Olivie Fuchs pod hudebním vedením Tomáše Hanuse. Národní divadlo v Praze pak festival zakončí operou Plameny od Ervína Schulhoffa opět v režii Calixta Bieita.

Koncertní řada festivalu reflektuje inspirace slovanskou kulturou nejen v Janáčkově díle, ale i v tvorbě dalších skladatelů, především jeho současníků. Z bohaté koncertní řady to bude kantáta Quo vadis pod taktovkou Johna Fioreho s orchestrem Janáčkovy opery NdB a sborem Slovenského národního divadla. Z dalších koncertů to pak jsou vynikající tělesa, jako Orchestre de la Suisse Romande, orchestr Welsh National Opera a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Komorní koncertní řada představí špičkové soubory, jako jsou Pavel Haas Quartet, Zemlinsky Quartet a nebude chybět ani Janáčkův Zápisník zmizelého ve dvou provedeních, první mezinárodně oceněný s Juliem Drakem, Nicky Spencem a Václavou Krejčí Houskovou a druhý v instrumentaci Miloše Štědroně s neméně známou interpretkou Ivou Bittovou a předním českým tenoristou Jaroslavem Březinou.

Samotná operní sezona bude nabitá, kromě premiér, které budou součástí programu letošního festivalu Janáček Brno 2022, se po delší době na jeviště Janáčkova divadla vrátí i velká opereta – Veselá vdova. Diváci si budou moci vychutnat také Verdiho operu Falstaff v režii Ondřeje Havelky či Straussovu Salome (režie David Radok). Závěr operní sezony bude patřit dílu expresivnímu v podání týmu Davida Radoka a Marko Ivanoviće, jejichž Peter Grimes získal cenu Inscenace roku.

Nová baletní sezona začne hned v září – opusový neoklasický baletní večer, který navrátí do repertoáru Ingrovo skvělé Walking Mad na Ravelovo Bolero, doplní dvojice nových choreografií na hudbu Rossiniho a skupiny Balanescu Quartet. Podzimní premiéra v Redutě je spjatá s historicky významným počinem nejen pro balet v Brně. Vznikne soubor mladých tanečníků při Baletu NdB, a to jako první ve východní a střední Evropě. NdB2 (název souboru) bude mít svou první premiéru na přelomu října a listopadu a zahájí novou éru Baletu NdB, který si jeho existencí začne systematicky vychovávat vlastní umělecký dorost. Soubor mladých talentovaných umělců bude mít svou základnu v Redutě, a kromě participace na klasickém repertoáru Baletu NdB uvede ročně dvě premiéry.

Jarní premiéra Baletu NdB bude další významnou událostí, kdy bude do repertoáru zařazen celý večer choreografií jednoho z nejvýznamnějších tvůrců baletní historie 20. století, George Balanchina. Získáním licence na Balanchinovský večer Balet NdB potvrdil svůj umělecký růst a sounáležitost k předním světovým souborům, které získaly oprávnění interpretovat Balanchinovy choreografie.

Kromě premiér připravuje NdB i bohatou skladbu repertoáru od čisté klasiky až po současný balet. Po třech letech opět uvede klasický klenot Spící krasavici. Spolu s Labutím jezerem a Louskáčkem tak nabídne kompletní baletní dílo P. I. Čajkovského. Diváci se ale mohou těšit i na tituly jako Beethoven, Romeo a Julie nebo nejnovější Popelka.

Samozřejmostí budou i stálé projekty a off programy. I do budoucna počítá NdB s hostováním světových baletních hvězd v představeních – pozvání na další sezonu přijal fenomenální Vadim Muntagirov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments