Národní divadlo dnes večer uvede nové nastudování Carmen

V Národním divadle bude mít dnes večer premiéru nové nastudování opery Georgese Bizeta Carmen. Dílo patří k nejoblíbenějším titulům operních scén, diváci mají rádi strhující rytmy hudby, jímavé melodie i příběh o zhoubné síle lidských vášní. Příběh vojáka dona Josého, který podlehne svodům cikánky Carmen, v nové inscenaci vypráví německý režisér Grischa Asagaroff.
 Georges Bizet: Carmen – Nana Dzidziguri, Luis Gomes, Národní divadlo (zdroj Národní divadlo)
Georges Bizet: Carmen – Nana Dzidziguri, Luis Gomes, Národní divadlo (zdroj Národní divadlo)

V milostném kvartetu hlavních postav se objeví v alternacích Nana Dzidziguriová a Ester Pavlů jako Carmen, Luis Gomez a Michal Lehotský jako Don José, Łukász Golinski a Svatopluk Sem jako Escamillo a Kateřina Kněžíková, Alžběta Poláčková a Jana Sibera jako Micaela.

“Pro nezkrotnou Carmen je nejvyšší hodnotou bezpodmínečná svoboda, to si myslím tolik oslovuje i dnešní generace,” uvedl režisér Grischa Asagaroff známý činností především na německé a švýcarské divadelní scéně. Zvolil verzi s mluvenými dialogy, protože taková je prvotní podoba díla.

Představitelka titulní role, gruzínská mezzosopranistka Nana Dzidziguryová, chce pojmout Carmen jako nezávislou sebevědomou ženu. “To je právě důvod, proč po ní muži tak šílí. Nedokáží ji polapit a ona to dobře ví,” podotkla pěvkyně, která je vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Voci Verdiane a s rolí Carmen má bohaté zkušenosti.

Naopak pro její českou alternantku Pavlů půjde o debut v této roli. “Rozhodně nechci být vulgární Carmen, měla by si zachovat jisté tajemné charisma a auru nepolapitelnosti. Je to úžasná role, kterou nám závidí i sopranistky, má v sobě všechno, emoce, rytmus, nádherné melodie,” uvedla.

Ačkoliv je Carmen jednou z nejúspěšnějších oper, při světové premiéře 3. března 1875 propadla. Lidé se zalekli provokativnosti a dramatičnosti tématu, kdy svůdné cikánce, která navíc na jevišti coby dělnice tabákové továrny i kouří, propadne mladý důstojník, zpronevěří se své vojenské cti a pak ji dokonce ze zhrzené lásky zabije. Bizet sám byl přesvědčen o tom, že se ve své tvorbě vydal správným směrem, ale zemřel tři měsíce po premiéře ve věku šetsatřiceti let a uznání za toto dílo se nedočkal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments