Národní divadlo hořelo – cvičně

Cvičný požární poplach byl dnes v deset hodin dopoledne vyhlášen v historické budově Národního divadla v Praze. Cílem taktického cvičení bylo, aby si hasičský záchranný sbor a policie otestovaly dojezdový čas a předání potřebné dokumentace o objektu. Zároveň byli evakuováni zaměstnanci i figuranti sedící v různých částech hlediště. Příjezd hasičů za zvuku sirény vzbudil velkou pozornost řidičů i kolemjdoucích.

Národní divadlo Praha (foto archiv)
Národní divadlo Praha (foto archiv)

Preventivní cvičení mělo prověřit bezpečnostní dokumentaci Národního divadla a část požárního evakuačního plánu. Podle mluvčího české první scény Tomáše Staňka byla zkontrolována součinnost členů požárních hlídek a hledištního personálu při evakuaci lidí během představení.

Požární poplach spustila v prvním suterénu historické budovy „neodborná manipulace s pyrotechnickým efektem“. Předpokládalo se, že rozšíření ohně v prostoru pod jevištěm bude doprovázet silné zakouření jeviště, hlediště a části únikové cesty.

Letos v únoru zachvátily plameny podstřeší opravované budovy Národního muzea v Praze. Na jejich likvidaci se podílelo na sto třicet hasičů, kteří během dvou hodin dostali požár pod kontrolu. Likvidátoři pojišťovny odhadli škody na deset milionů korun. Požár neměl vliv na termín dokončení rekonstrukce, stanovený na podzim 2018.

Historická budova Národního divadla podlehla takřka úplně požáru 12. srpna 1881, pouhé dva měsíce od svého otevření. Oheň tehdy zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla. Obnovená scéna byla otevřena 18. listopadu 1883.

Související články


Napsat komentář