Národní divadlo moravskoslezské chce udělat divadelní scénu na výstavišti

Bývalý pavilon G na ostravském výstavišti Černá louka využívá Národní divadlo moravskoslezské (NDM) nově jako zkušebnu. Objekt získalo divadlo do správy od ostravského magistrátu. Do budoucna by tam měla vzniknout studiová divadelní scéna pro zhruba 220 diváků.

Národní divadlo moravskoslezské, bývalý pavilon G na ostravském výstavišti Černá louka (zdroj NDM)

„Umělecké soubory mají poprvé k dispozici zkušebny rozměrů reálných jevišť Divadla Antonína Dvořáka i Jiřího Myrona. Divadlo je vybudovalo převážně vlastními silami,“ řekla mluvčí divadla Šárka Swiderová. Dodala, že do budoucna by měla přijít na řadu rozsáhlejší rekonstrukce. „V plánu je vybudovat tam studiovou divadelní scénu pro zhruba 220 diváků a ve druhé části zkušební prostory velikosti reálných jevišť. Zkušebny už nyní slouží a jsou před úplným dokončením,“ řekla.

Ředitel NDM Jiří Nekvasil dodal, že sál využije divadlo i v době, kdy bude kvůli rekonstrukci nepoužitelný sál Divadla Jiřího Myrona. „Komplex Divadla Jiřího Myrona má před sebou druhou etapu rekonstrukce, která zahrne v prvé řadě celkovou obměnu a modernizaci jevištních technologií, ale i opravy zázemí pro umělce. Práce by měly trvat až dva roky. Scéna v pavilonu G nám umožní hrát a přesunout tam velkou část představení v době této rekonstrukce,“ řekl.

Dodal, že kapacitně a rozměrem jde o typ prostoru, který v Ostravě chybí. „Chceme jej pochopitelně plnohodnotně využívat i po skončení rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Je dobré také připomenout, že NDM za více než sto let své existence nemělo potřebné zkušební prostory velikosti jevišť. Provoz takovéto zkušebny vede ke zlepšení nejen umělecké práce, ale také k zefektivnění provozu celého divadla,“ doplnil Nekvasil.

Národní divadlo moravskoslezské, bývalý pavilon G na ostravském výstavišti Černá louka (zdroj NDM)

Divadlo už má komplexní projekt. „Nicméně současná situace zatím nedovoluje realizovat vybudování plnohodnotné studiové scény. NDM se tedy rozhodlo vlastními silami prostory opravit a oživit a vybudovalo tam alespoň zkušebnu,“ doplnila Swiderová. Práce trvaly od jara do konce léta. Dnes je prostor před dokončením.

0 0 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments