Národní divadlo moravskoslezské připravuje sedm oper

Národní divadlo moravskoslezské nabídne svým divákům v sezóně 2021/2022 celkem 22 premiérových titulů: sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály.
Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Martin Popelář)
Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Martin Popelář)

Na repertoáru pro tuto sezónu zůstává také dalších 25 titulů z minulých sezón. Některé nové inscenace jsme mohli zahrát jenom párkrát, některé měly dokonce před lockdownem pouze premiéru. Je potřeba uvést vše do chodu, vrátit již hotovým inscenacím původní lesk, energií a šarm! Čili jeden velký restart! 103. sezónu začínáme již 19. srpna 2021 návratem inscenace jednoho z nejúspěšnějších muzikálů všech dob – West Side Story. Po premiéře v únoru 2020 jsme mohli odehrát jen několik repríz a pak přišel první zákaz a krátce po začátku minulé sezóny druhý, takže my zkoušíme od začátku srpna a je to vlastně práce zcela od začátku jako na nové inscenaci,“ řekl ředitel a zároveň režisér muzikálu Jiří Nekvasil.

Věříme, že 103. sezóna už bude skutečným restartem pro nás pro všechny a že konečně divákům odehrajeme všechny premiéry, které jsme naplánovali. Některé z nich jsme posouvali dokonce ob jednu sezónu, některé byly v plánu v sezóně uplynulé a soubory na nich už intenzivně pracovaly,“ řekl ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

V prodeji jsou aktuálně vstupenky na srpen až říjen, 1. září zahájí divadlo předprodej také na listopad. NDM posouvá řady předplatného – tomu, kdo abonmá vloni nevrátil, jej divadlo aktualizuje pro následující sezónu (s drobnými změnami, protože některé tituly už kvůli licencím nebude možné dohrát). Brožura s informacemi pro diváky i předplatitele bude k dispozici zdarma v divadlech a v prodejní pasáži se zahájením sezóny, už nyní ji zájemci najdou na webu divadla.

Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Martin Popelář)
Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Martin Popelář)

Celkem šest oper připravuje soubor opery NDM pro scénu Divadla Antonína Dvořáka, jednu komorní pro Divadlo „12“. „Smetanova Hubička bude mít slavnostní premiéru v divadle 23. září, v říjnu pak uvedeme v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravují Ondřej Havelka a dirigent David Švec premiéru hudební komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás. V českých divadlech se tehdy tahle vtipná hříčka inspirovaná Strašidlem cantervillským kupodivu neujala. My jsme její novou režii nabídli právě Ondřeji Havelkovi a diváci se mohou těšit na dobovou atmosféru, svižnou hudbu, humor,“ zve ředitel NDM. „Ve druhé části sezóny nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis dílo Julese Masseneta Manon a v závěru sezóny začneme hrát Smetanovy Dvě vdovy v režii slovinského tvůrce Rocca a hudebním nastudování Marka Šedivého. Operní soubor bude pokračovat ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a v únoru 2022 chceme uvést na jeviště Divadla „12“ komorní dílo Dítě a kouzla Maurice Ravela, kde si opět zahrají a zazpívají talentovaní studenti katedry zpěvu. Operu Hanse Krásy Zásnuby ve snu připravíme spolu s dirigentem Markem Šedivým jako první dílo tzv. terezínského cyklu. Postupně uvedeme opery tří skladatelů, jejichž životy tragicky přeťal holocaust,“ uzavřel ředitel Nekvasil.

Národní divadlo moravskoslezské: Korzár (foto Národní divadlo moravskoslezské)
Národní divadlo moravskoslezské: Korzár (foto Národní divadlo moravskoslezské)

Příznivce romantických tanečních příběhů potěší už od 16. září balet Korzár Adolpha-Charlese Adama a Jorise Barcaroliho v choreografii Michela Bejara. Baletní soubor NDM nabídne v listopadu poprvé unikátní Mahlerovy vzpomínky, které pro ostravský balet vytvořil společně s tanečníky přímo v Ostravě norský choreograf Jo Strømgren. Použil především hudbu Gustava Mahlera. Balet je inspirován životem slavného dirigenta a skladatele. V květnu 2022 bude mít premiéru dílo Carmen na hudbu Rodiona Ščedrina a Georgese Bizeta.

Už za několik dnů hostíme Ostravské dny – bienále nové hudby. U nás v Divadle Jiřího Myrona a Divadle „12“ se opět odehraje Dlouhá noc – maraton nové hudby trvající osmnáct hodin od pátku 20. do sobory 21. srpna. Na konci sezóny 2021/2022 budeme opět spolupořádat Dny nové opery Ostrava, které se s festivalem nové hudby střídají,“ uzavřel ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Na konci srpna pořádá Ateliér při NDM opět po dvouleté pauze Letní divadelní školu, kam přijedou také zahraniční lektoři a témata se mj. budou točit kolem sociální izolace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments