Národní divadlo moravskoslezské v jeden večer nabídne dva balety

Národní divadlo moravskoslezské uvede v jeden večer dvě baletní představení. Půjde o baletní inscenace Barocco na hudbu Johanna Sebastiana Bacha a Carmina burana bavorského skladatele Carla Orffa. První premiéra tohoto roku se připravuje na 15. ledna. Taneční večer nazvaný Barocco & Carmina burana představí publiku výsledky první spolupráce ostravského baletu s významnými evropskými choreografy. V Ostravě poprvé působí Polák Jacek Przybylowicz a rodák z Budapešti Youri Vámos, jeden z nejuznávanějších choreografů současnosti.

Autorem díla Barocco je polský choreograf. „Mám strašně rád barokní umění a na hudbě tohoto období jsem závislý. Baroko je jedním z nejzajímavějších období dějin umění. Nejen úžasnou hudbou, velkolepou architekturou nebo významným posunem v dějinách tance,” uvedl.

Orffova Carmina burana patří k nejhranějším skladbám dvacátého století. Orff použil anonymní německé, francouzské a latinské texty z konce třináctého století, líčící smutnou i veselou podobu lásky, stížnosti na zkaženost světa a zkázu dobrých mravů. „Tanečníci jsou odhodlání vydat ze sebe to nejlepší,” dodal Vámos.

V hlavních rolích se představí Chiara Lo Piparo, Brígida Pereirová Nevesová, Olga Borisová-Pračiková, Zuzana Majvelderová, Barbora Šulcová, Giordano Bozza, Jan Krejčíř, Rei Masatomi, Koki Nišioka, Peter Ondrka, Vladimír Vašků a další.

Na inscenaci se podílí pod taktovkou Marka Prášila i operní sbor, sólisté, hosté opery a poprvé v divadle vystoupí držitel nejvyššího ocenění Evropské unie umění v oblasti operního zpěvu Zlatá Europea barytonista Filip Bandžak. Součástí choreografie Barocco jsou i vstupy Markéty Kubínové na violoncello.

Foto Tamara Černá

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]