Národní divadlo zdražuje vstupné

Národní divadlo od září zvýší ceny vstupného, ceny činoherních představení se s novou sezonou plošně zdraží asi o patnáct procent, u baletu se o stejnou sumu navýší ceny vybraných představení. Operní představení pak plošně podraží od ledna 2023 o přibližně patnáct procent. Navyšuje se také počet cenových pásem pro exkluzivní představení. Divadlo odhaduje, že letos zaplatí za energie o 285 procent více než loni. Cena za energie je významným zásahem do rozpočtu první české scény, která proto zvýší ceny vstupného.

Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

„Za loňský rok ND zaplatilo za energie v součtu přibližně 30 milionů korun. Letos počítáme s částkou o přibližně 50 milionů korun vyšší,“ řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Díky tomu, že se divadlo snaží šetřit energie třeba omezením provozu vzduchotechniky nebo chladicích jednotek, a díky příznivějším klimatickým podmínkám dosáhlo ND úspor proti odhadu z ledna o přibližně čtrnáct procent.

Mluvčí dodal, že ND po covidové pandemii ceny vstupenek nezvedalo. „Naopak jsme pomáhali návratu českých diváků zpět do divadla například formou vstřícných seniorských a juniorských slev. Zahraniční diváky, kteří navštěvují zejména operní a baletní představení, se z důvodu dosud neobnoveného světového turismu, ekonomické krize a válečného konfliktu na Ukrajině, stále nepodařilo do hledišť divadel vrátit v původním množství,“ uvedl.

Jak a zda budou zvyšovat ceny další divadla a jiná kulturní zařízení zřejmě ukáže až přicházející sezona. Ceny ale zvyšují již někteří pořadatelé festivalů, kteří prodávají vstupenky na příští rok.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments