Národního divadlo chystá další premiéru

Další premiérou Opery Národního divadla v Praze bude 10. března Carmen Georgese Bizeta v inscenaci německého režiséra Grischy Asagaroffa.

Georges Bizet: Carmen (zdroj Národní divadlo)
Georges Bizet: Carmen (zdroj Národní divadlo)

V milostném kvartetu hlavních postav se objeví v alternacích Nana Dzidziguri a Ester Pavlů jako Carmen, Luis Gomez a Michal Lehotský jako Don José, Łukász Golinski a Svatopluk Sem jako Escamillo a Kateřina Kněžíková, Alžběta Poláčková a Jana Sibera jako Micaela.

„Pro nezkrotnou Carmen je nejvyšší hodnotou bezpodmínečná svoboda, to si myslím tolik oslovuje i dnešní generace,“ uvedl režisér Grisha Asagaroff známý činností především na německé a švýcarské divadelní scéně. Několikrát na Carmen spolupracoval například se slavnou mezzosopranistkou Agnes Baltsou. Režisér zvolil verzi s mluvenými dialogy, protože taková je prvotní podoba díla.

Představitelka titulní role, gruzínská mezzosopranistka Nana Dzidziguri, chce pojmout Carmen jako nezávislou sebevědomou ženu. „To je právě důvod, proč po ní muži tak šílí. Nedokáží ji polapit a ona to dobře ví,“ podotkla pěvkyně, která je vítězkou mezinárodní pěvecké soutěže Voci Verdiane a s rolí Carmen má bohaté zkušenosti.

Naopak pro její českou alternantku Ester Pavlů půjde o debut v této roli. „Rozhodně nechci být vulgární Carmen, měla by si zachovat jisté tajemné charisma a auru nepolapitelnosti. Je to úžasná role, kterou nám závidí i sopranistky, má v sobě všechno, emoce, rytmus, nádherné melodie,“ uvedla.

Ačkoliv je Carmen jednou z nejúspěšnějších oper, při světové premiéře 3. března 1875 propadla. Lidé se zalekli provokativnosti a dramatičnosti tématu, kdy svůdné cikánce, která navíc na jevišti coby dělnice tabákové továrny i kouří, propadne mladý důstojník, zpronevěří se své vojenské cti a pak ji dokonce ze zhrzené lásky zabije. Bizet sám byl přesvědčen o tom, že se ve své tvorbě vydal správným směrem, ale zemřel tři měsíce po premiéře ve věku 36 let a uznání za toto dílo se nedočkal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments