Nástupce Zusky v čele Baletu ND? Filip Barankewicz nebo Jiří Bubeníček. Už brzy bude jasno

Odborná komise pro výběr nového šéfa Baletu Národního divadla dnes vybrala ze tří kandidátů dva a doporučila je řediteli divadla Janu Burianovi. Favority jsou Jiří Bubeníček, první sólista drážďanského baletu Semperoper, a první sólista Stuttgartského baletu Filip Barankiewicz.V uzavřeném výběrovém řízení komise zvažovala jako třetí kandidátku primabalerínu Dariu Klimentovou z Anglického národního baletu.

Konečné rozhodnutí komise nechala na Burianovi. Ten podle dřívějších informací vítěze konkurzu zveřejní do konce prosince, spolu s vítězem výběrového řízení na šéfa činohry.Nový umělecký ředitel Baletu Národního divadla převezme soubor po Petru Zuskovi v sezoně 2017/2018. Zuska působil ve funkci patnáct let.

V komisi pro výběr šéfa baletu jsou členové Garanční rady Národního divadla, tedy senátor Jiří Šesták, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde a rektor Akademie múzických umění Jan Hančil, jež doplňují odborníci přímo z taneční profese. Jsou mezi nimi Ivan Liška (ředitel Bayerisches Staatsballett Munich), Ted Brandsen (ředitel Dutch National Ballet), Johannes Öhman (ředitel Royal Swedish Ballet), Mário Radačovský (umělecký šéf baletu Národního divadla v Brně) a Alexandr Katsapov (první sólista Baletu Národního divadla).

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář