Nástupcem Jiřího Bělohlávka u České filharmonie bude Semjon Byčkov

Novým šéfdirigentem České filharmonie bude americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov. Odpoledne to oznámila Česká tisková kancelář s tím, že jí to potvrdily dva zdroje, které jsou s výběrem nástupce Jiřího Bělohlávka obeznámeny.
Semjon Byčkov (foto archiv)

Vedení České filharmonie plánuje jméno nového šéfdirigenta představit na pondělní tiskové konferenci. V pondělí také bude s novým šéfdirigentem podepsána smlouva.

Čtyřiašedesátiletý Semjon Byčkov je od minulé sezony jedním z hostujících dirigentů České filharmonie. Stal se také uměleckým ředitelem Čajkovského projektu, který zahrnuje nahrávání všech Čajkovského symfonií pro firmu Decca.

O postu šéfdirigenta je rozhodnuto již několik měsíců. V srpnu se ministr kultury Daniel Herman spolu s ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem setkali se Semjonem Byčkovem v Londýně, jak uvádí web ministerstva. Diskutovali tehdy spolu o budoucnosti České filharmonie a jeho další spolupráci. Jméno Semjona Byčkova také patřilo k nejčastěji zmiňovaným, když se o Bělohlávkově nástupci v médiích spekulovalo.

Jiří Bělohlávek byl šéfdirigentem České filharmonie počátkem devadesátých let a poté od roku 2012. Zemřel letos 31. května ve věku jedenasedmdesáti let. Mareček o měsíc později uvedl, že Česká filharmonie stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. V orchestru působili od roku 1989 celkem tři zahraniční šéfdirigenti.

„Byčkov je vynikající hudebník a velmi náročný dirigent. Jeho přínos pro orchestr je nesporný, protože je velmi náročný a současně inspirativní, takže jsem rád, že se ujal Čajkovského projektu,“ řekl loni při příchodu Semjona Byčkova do České filharmonie tehdejší šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle 2017 – Semjon Byčkov, Česká filharmonie – 16. 6. 2017 (zdroj Smetanova Litomyšl / foto František Renza)

Semjon Byčkov se narodil v Petrohradě, respektive tehdejším Leningradě, v roce 1952. První dirigentské zkušenosti měl již za studií ve svých devatenácti letech. V roce 1975 ve věku dvaadvaceti let emigroval do Spojených států, kde v roce 1983 získal americké občanství.

Během své dosavadní kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa, jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie. Pravidelně vystupuje na festivalu BBC Proms. Zároveň sklízí úspěchy v operním žánru, kde řídil například Královskou operu Covent Garden v Londýně, newyorskou Metropolitní operu, Vídeňskou státní operu nebo Salcburský festival.

Nejvýznamnější český symfonický orchestr svou koncertní činnost zahájil v roce 1896 vystoupením v Rudolfinu pod vedením Antonína Dvořáka. K jeho slavným šéfdirigentům patřili Václav Talich, Rafael Kubelík, po roce 1989 se pak vedle Jiřího Bělohlávka v této pozici vystřídali Gerd Albrecht, Vladimir Ashkenazy, Zdeněk Mácal, Elijahu Inbal a znovu Bělohlávek, který letos v lednu prodloužil svou smlouvu až do roku 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat