Natáčení Formanova Amadea připomněly kostýmované prohlídky na zámku Veltrusy

O včerejší kostýmované prohlídky na téma filmu Amadeus na zámku Veltrusy na Mělnicku byl velký zájem. Většina z 315 míst ve dvaceti prohlídkách byla vpodvečer vyprodaná, poslední prohlídka byla od 21:00 hodin. Speciální akce pod názvem Requiem za Amadea měla připomenout, že prostory zámku před čtyřiceti lety využili filmaři pro některé scény oscarového filmu Miloše Formana. Návštěvníci oceňovali zejména neobvyklou a vtipnou dramaturgii prohlídek, která je přenesla do doby natáčení filmu.
Miloš Forman: Amadeus – Tom Hulce (zdroj ČSFD)
Miloš Forman: Amadeus – Tom Hulce (zdroj ČSFD)

Průvodci v dobových kostýmech pojali zhruba 45minutovou prohlídku tak, aby měli návštěvníci dojem, že se účastní skutečného natáčení filmu jako komparz. Vystupovali tak například v rolích různých filmařských profesí, například maskérky nebo garderobiéra. V jedné ze zámeckých místností se lidé setkali i s osobou představující příslušníka komunistické strany, který tehdejší natáčení schvaloval. Pořadatelé akce tak chtěli připomenout i kontext, ve kterém americký film v tehdejším Československu vznikal.

Veltruský zámek navštívilo letos do října téměř 25.000 návštěvníků, zhruba o 1500 víc než za stejné období loni. “Návštěvnost je zpět na předcovidové úrovni, a to i díky nabídce speciálních akcí,” řekla mluvčí Národního památkového ústavu Blanka Černá. Dva prohlídkové okruhy mohou lidé navštívit i po skončení hlavní sezony, v listopadu a do poloviny prosince o víkendech. V hlavní sezoně si návštěvníci mohou vybrat ze sedmi návštěvnických okruhů, včetně cykloprohlídky s devítikilometrovou trasou. Zámecký park je s rozlohou téměř tři sta hektarů jedním z největších v Česku.

Areál zámku výrazně zasáhly povodně v roce 2002, napáchaly tam tehdy škody zhruba za 200 milionů korun. Další škody způsobila také vichřice o rok později a záplavy v roce 2013, kdy voda zaplavila areál, ale nedostala se k hlavní zámecké budově. Investice do celého areálu vyšly na 300 milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments