ND Brno: děj opery Tosca se prolne s osudem Callas

V nové inscenaci Národního divadla Brno se původní děj opery Tosca prolne se životním příběhem slavné sopranistky Marie Callas. Hrdinka opery Giacoma Pucciniho je také operní pěvkyně. V osudech fiktivní a reálné postavy našel režisér Jiří Heřman i další podobnosti. Po hudební stránce zůstává opera bez zásahů. V partituře se neškrtalo.Divadelníci se podle Heřmana snažili dostat k podstatě Tosky i za cenu toho, že se odvážně odchýlí od obvyklých výkladů a od inscenační tradice. Za hlavní téma představení režisér považuje sebeobětování.

„Jak daleko v tomto obětování člověk může zajít? Je obětování z lásky vysvobozující? Pokud je smyslem života člověka láska, dokáže žít i bez ní? To jsou otázky, které si budeme v novém nastudování klást,” uvedl Heřman. Divákům prý ponechává dostatečný prostor k vlastní interpretaci.

Jako Tosca se v Brně představí Maida Hundeling v alternaci s Ivetou Jiříkovou. Malíře Cavaradossiho ztvární Rafael Álvarez, Mickael Spadaccini nebo Ivan Choupenitch. Šéfa římské policie Scarpia v Brně hrají Gustav Beláček a Jiří Sulženko. Postava Callas na jevišti nezpívá, nicméně prochází příběhem a vnitřně se konfrontuje s hrdinkou, kterou sama s obrovským úspěchem ztělesňovala.

Všechny tři hlavní postavy opery Tosca tragicky umírají. Tosca zavraždí krutého Scarpia. Poté je popraven její milenec Cavaradossi. Nakonec pěvkyně páchá sebevraždu skokem z Andělského hradu. Také život Callas (1923 až 1977) měl tragický rozměr. Zažila obrovské úspěchy, ale i pády. Prožila milostnou aférou s řeckým rejdařem Aristotelem Onassisem, rozvedla se kvůli němu, on však dal přednost jiné ženě – Jackie Kennedy. Callas to zlomilo. Zemřela v třiapadesáti letech.

Brněnská inscenace má premiéru 15. května v Janáčkově divadle. Do konce sezony je na programu ještě pět repríz.

Foto ND Brno

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na